Oyun

Roblox’un başına bela olan YouTuber ile ilgili resmi karar çıktı!

Oyun dünyası ve Roblox, epeyce uzun müddettir devam eden bir mahkeme ile çalkalanıyordu. Oyunun imalcisi tarafından Ruben Simon isimli YouTuber’a açılan ve homofobi, ırkçılık, taciz, tehdit ve misal birçok suçlamayla birlikte 1.6 milyon dolarlık tazminat talep edilen davada karar çıktı. Davalı Benjamin Robert Simon, davacı The Roblox Corporation’a toplamda 150 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Roblox dünyasını karıştıran YouTuber: Ruben Sim

Roblox Corporation, kısa ismiyle Sim (Ruben Sim) isimli YouTuber’ı, platformu terörize eden bir siber çeteye liderlik etmekle suçlayarak geçtiğimiz Kasım ayında dava açtı. Davanın başında toplamda 1.6 milyon dolarlık bir tazminat talep eden Roblox, YouTuber ile karşılıklı muahedeye vararak 150 bin dolarlık tazminata ikna oldu. Sim’in Roblox platformundaki seceresi ise kestirim edebileceğinizden bile daha kabarık…

Roblox, oynamasız büsbütün fiyatsız bir yapıya sahip olduğu için hesabınız yasaklandığında, yeni bir hesap açıp oyuna yine başlamanız epeyce kolay. Buna rağmen Roblox Corporation, az durumlarda kullanıcıların IP adreslerini kalıcı olarak sunuculardan banlayabiliyor.

Roblox’tan başka kullanıcıları taciz etmesi, ırkçı ve homofobik telaffuzlar kullanması nedeniyle banlanan Sim isimli YouTuber, bu karara ziyadesiyle içerledi ve davranışlarını bir üst düzeye taşımaya karar verdi.

Roblox avukatlarının argümanına nazaran YouTuber, bu banın akabinde farklı hesaplarla kullanıcılara cinsel tacize varan iletiler atmaya, profil fotoğrafına Adolf Hitler fotoğrafı ve gibisi rahatsız edici görseller yüklemeye ve tüm bu yaptıklarını YouTube platformunda paylaşmaya devam etti. O denli ki Sim, abartılı davranışlarına Roblox Geliştirici Konferansı’nı terörirst akın düzenlemekle tehdit etmeye kadar götürdü.

Tüm bu davranışları göz önüne alarak kesin kararını veren mahkeme, 150 bin dolarlık maddi tazminatın yanı sıra, Sim’in daha evvel Roblox ile ilgili yüklediği bütün görüntüleri kaldırmasına ve bir daha hiçbir formda imal üzerine içerik üretmemesine hükmetti.

Pekala sizler yaşanan bu farklı durumla ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce de verilen karar yanlışsız mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu