Oyun

Redfall neden PlayStation 5 için yayınlanmıyor? Belirli oldu…

Son periyotta Microsoft’un satın aldığı stüdyoların oyunları ve bu oyunların PlayStation sürümlerinin olup olmayacağı çok sık tartışılan bir husus haline geldi. Ve artık bu tartışmalara bir yenisi daha eklendi: Redfall

Piyasaya çıkmasına az bir vakit kalan vampir temalı aksiyon oyunu Redfall’un tanıtımı için IGN France’a bir röportaj veren geliştirici Arkane’in yaratıcı direktörü Harvey Smith, Microsoft’un 2021 yılında Arkane’in ana şirketi ZeniMax Media’yı satın almasının akabinde oyunun PS5 versiyonunun geliştirilmesini istemediğini belirtti. Smith şunları söyledi: “Microsoft tarafından satın alındık ve bu büyük bir değişiklikti. Geldiler ve ‘PlayStation 5 yok, Xbox, PC ve Game Pass’e odaklanıyoruz‘ dediler.” Hakikaten de oyun, şu an için 2 Mayıs’ta, Xbox ve PC için satışa sunuluyor.

Smith’in bu açıklamasının akabinde Microsoft’tan da mevzuyla ilgili bir açıklama geldi: “PlayStation’dan rastgele bir oyun çekmedik” diyen Microsoft, mevzuyu şöyle özetliyor: “Aslında, ZeniMax’i satın almamızdan bu yana Sony’nin PlayStation platformuna gönderdiğimiz oyunların kapsamını genişlettik ve hatta gönderdiğimiz birinci 2 oyun PlayStation 5’e özeldi. Tıpkı şeyi Minecraft’ı aldıktan sonra da yaptık ve bu serinin erişim alanını genişlettik. Mart 2021’de ZeniMax’i satın aldığımızda PlayStation’da mevcut olan tüm oyunlar hala PlayStation’da mevcut ve PlayStation ve PC’de içerik güncellemeleri yapmaya devam ettik. ZeniMax oyunlarının öteki konsollar için dağıtılıp dağıtılmayacağına ait gelecekteki kararların duruma nazaran verileceğini her vakit söyledik.”

Microsoft’un “Satın alımdan sonra gönderdiğimiz birinci 2 oyun PlayStation 5’e özeldi” sözü Deathloop ve Ghostwire için olurken, geliştirici grupları Microsoft tarafından satın alınmadan evvel bu 2 oyun özelinde PS5 için Sony ile muahede yapılmıştı. Lakin oyunlar tüm platformlara sunuldu.

Bakalım Microsoft ve Sony ortasındaki bu tartışmalar ne vakit tatlıya bağlanacak ya da bağlanacak mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu