Bilim

Mısır’da, milattan önceye ilişkin 2.000 adet mumyalanmış koç başı bulundu

Uzun vakit evvel ölmüş bir hükümdara saygınızı göstermenin bir hayvanın başını mumyalamaktan daha düzgün bir yolunun olup olmadığı tartışılabilir. Ancak eski Mısırlıların bu hürmet biçiminde usta olduklarından artık eminiz. Kısa bir mühlet evvel, bu dikkate kıymet geleneğin daha fazla ispatı arkeologların 2.000’den fazla mumyalanmış koç başı bulduklarını duyurdukları Kral II. Ramses tapınağında bulundu.

York Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen hafriyatta, koçların dışında mumyalanmış köpekler, keçiler, koyunlar, inekler, geyikler ve firavun fareleri de ortaya çıkarıldı. Keşfi açıklayan Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı, koç başlarının muhtemelen adak olarak kullanıldığını ve Ptolemaios devrinde “benzeri görülmemiş bir koç tapınması” ile ilişkilendirildiklerini belirtti.

II. Ramses, Eski Mısır’ın 19. Hanedanlığının üçüncü hükümdarıydı ve yaklaşık olarak MÖ 1303’ten 1213’e kadar yaşamıştı. Büyük Ramses olarak da bilinen firavun, imparatorluğun en güçlü olduğu devirde Eski Mısır Yeni Krallığı’nın en tesirli firavunlarından biri olarak kabul ediliyor.

Ptolemaios dönemi 33. ve son Hanedanlığı kapsıyordu ve MÖ 305’ten 30’a kadar sürdü. Bu da, vefatından bin yıldan fazla bir mühlet sonra bile II. Ramses’e bu tıp adakların yapılıyor olduğunu gösteriyor. Bu ritüel, eski Mısır’da ona ne kadar hayranlık duyulduğunun büyük bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Mısır’ın en eski kentlerinden biri olan Abydos’ta yer alan tapınak, 150 yıldan daha uzun bir mühlet evvel birinci kez keşfedildi, fakat tamamı ortaya çıkartılamadı. Araştırmacılar, mumyalanmış hayvan kalıntılarının yanı sıra, tapınağın kuzey duvarının bir kısmını da bulmayı başardılar.

Bakanlığın belirttiğine nazaran, bu hafriyatlar Mısır bilimcilerin yapının tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve tapınağın birinci olarak belirlenmesinden bu yana yapılan belli varsayımların sorgulanabilmesine yardımcı olacak.

Ayrıca bu bölgede, Altıncı Hanedanlığa kadar uzanan başka bir “devasa yapı” daha bulundu. MÖ 2345’ten 2181’e kadar süren Altıncı Hanedan, Eski Krallık’a dahildi ve II. Ramesses’in yükselişinden yaklaşık 1000 yıl öncesindeydi. Grup, bu yapının içinde eski giysi kalıntıları, deri ayakkabılar, heykel ve papirüs kesimleri ve hatta ağaç kesimleri buldu.

Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı, bu yapıtların “Abydos’taki Eski Krallık’ın faaliyetleri ve mimarisi hakkında” yeni teoriler üretilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu