Mobil

Qualcomm, 2021’de çip krizine meydan okudu

Başta telefon üreticileri olmak üzere birçok firma çip krizinden olumsuz etkilendi. Qualcomm, 2021 mali yılı için yayınladığı raporda çip krizine karşın büyümeye devam ettiğini açıkladı.

Meta ile tıpkı anda yarar raporu açıklayan Qualcomm, yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl Qualcomm’un CEO koltuğuna Cristiano Amon oturdu. Çip satışları için pazar sayısını artıran Amon, araba ve IoT (nesnelerin interneti) için üretilen çiplerde gelir artışı elde ettiklerini açıkladı.

Qualcomm, çip krizine karşın büyümeye devam ediyor

Pandemi süreciyle birlikte uzaktan çalışma modeline talep artışı oldu. Okulların da uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte telefon ve tablet satışları beklentilerin üstünde artış gösterdi.

Qualcomm’un çip üretim kısmı olan QCT (Qualcomm CDMA Technologies), geçtiğimiz yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 35 artış ile 8.85 milyar dolarlık satış bildirdi. Büyüme, geçen yılın birebir çeyreğinde açıklanana nazaran yüzde 65 yavaşladı.

Global çip krizi ile ilgili açıklama yapan Amon, “Basit bir sözle, tedarik iyileştirmeleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İleriye dönük planlarımızı en yeterli biçimde optimize ederek daha yeterli işlere imza atacağız. Hala arzdan daha fazla talebimiz var, tedarik sorunu ortadan kalksaydı daha fazla eser satabilirdik.” sözlerini kullandı.

Qualcomm, cep telefonları için üretilen çip satışlarının artması nedeniyle gelir artışı olduğunu açıkladı. Yaklaşık yüzde 42’lik artış olduğunu belirten şirket, 5.98 milyar dolar gelir elde etti.

Snapdragon yonga setleri ile ilgili data paylaşan şirket, yıllık büyümenin yüzde 60 olduğunu vurguladı. Amon, analistlerle yaptığı görüşmede “Android bizim için bir muvaffakiyet kıssası.” dedi.

Araba için üretilen çipler yüzde 21 artış ile 256 milyon dolara yükseldi. IoT dalında ise satışlarını yüzde 41 artıran şirket, 1.48 milyar dolar gelir elde etti.

Kablosuz ilişki için üretilen çiplerde artış yüzde 7 olarak gözlemlendi. 1.13 milyar dolar gelir elde eden RF kısmı, Qualcomm’un 2021 mali yılında yüzde 76 büyüdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu