Donanım

Pek Çok Microsoft Kullanıcısı İçin Yılbaşı, Y2K22 Yanılgısı ile Kabusa Döndü!

Bir çoklarımız için yılbaşı gecesi, sıkıntı geçen bir yılın akabinde kısa bir düre için de olsa nefes almamızı sağlayan geceydi. Lakin Exchange sunucularından sorumlu sistem yöneticileri için pek de bu türlü olmadığı kesin. Microsoft Exchange sunucuları yeni yıla girerken tarihi düzgün bir biçimde işleyemediği ve bu nedenle postalarda sorun yaşandığı için, yılbaşı onlara küçük çaplı bir kabus yaşattı.

Microsoft Exchange sunucuları, 1 Ocak 2022 tarihini işlemeye hazır olmadığı için postaları işlemeyi büsbütün durdurdu. Teknik ayrıntılara girmeden anlatmamız gerekirse, posta işlemeye devam edilebilmesi için sistem yöneticileri, değişim sunucularında berbat maksatlı yazılım taramasını devre dışı bırakmak zorunda kaldı. Bu da kullanıcıların ve muhtemelen sunucuların ataklara karşı savunmasız kalması manasına geldi. Neyse ki rapor edilmiş bir hücum kelam konusu değil.

Kullanıcılar ortasında Y2K22 olarak isimlendirilen kusur, Exchange Server 2013, 2016 ve 2019’u etkiledi. Microsoft, meseleye süratli reaksiyon göstererek süreksiz bir düzeltme yayınladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu