BilimTeknoloji

Omega-3 takviyesi depresyonu önlemekte yetersiz

Depresyonun organik durumlarla münasebeti uzun vakittir araştırılmakla ve depresyonla ilgili birçok neden sonuç münasebeti kurulmasına rağmen araştırmalar da sürat kesmeden devam ediyor.

Artık ise bilim insanları major depresif bozuklukla ( MDD ) balık yağı kullanımını irdeledi.

Araştırma epeyce geniş çaplı ( 18.353 hasta ) yapılmakla birlikte araştırmaya yaşı 50’den büyük olan ve depresyon semptomu göstermeyen şahıslar dahil edildi.

Omega 3

Araştırmaya katılan ve retrograd ( geriye dönük ) olarak incelene kümenin ortalama olarak 5 ila 7 yıl boyunca destek balık yağı aldıkları tespit edilmekle birlikte kelam konusu araştırma da tipinin birinci örneği olma özelliği taşıyor.

Deneklerin yarısına Omacor olarak isimlendirilen ve 465 mg eykasopentotenik asit ( EPA ) ile 375 mg dokosaheksaenoik asit ( DHA ) içeren haplar verilmekle birlikte başka kümeye plasebo verildi. Depresyon belirtileri ise 2 farklı test kullanılarak takip edildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda depresyon derecesi açısından omega 3 alan ve plasebo alan kümeler ortasında bir fark olmamakla birlikte değişik bir formda epey küçük lakin istatistiksel olarak manalı olarak omega 3 alan kümedeki semptomların plasebo alan bireylere oranla daha fazla oranda görüldüğü tespit edildi.

Son olarak ilgili araştırmanın şimdi katılık kazanmadığını, King’s College of London kurumu araştırmacılarının yürüttüğü birtakım araştırmalarda yüksek doz omega-3 yağ asitlerinin ağır depresyonla bağlı nöroinflamasyonu baskılayarak depresyon üzerinde yayarlı olabileceğinin gösterildiğini ekleyelim.

Yeni araştırma JAMA isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu