Bilim

Uğur Şahin’den verem ve sıtma aşısı açıklaması!

CPfizer ile yaptığı iş birliği sonucu COVID-19 aşısını geliştiren BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, uzun müddettir mRNA üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Sık sık bu teknolojinin birçok hastalıkla uğraşta kullanılabileceğini belirten Şahin mevzu ile ilgili Fransız gazete Le Monde’a bir kadro açıklamalarda bulundu.

Bill & Melinda Gates Vakfı, mRNA teknolojisini destekliyor

Son devirde ismi eşi Hasret Türeci ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla tüm dünyada büyük saygınlık kazanan Uğur Şahin açıklamasında bu teknoloji ile bireye özel tedavi uygulanabileceğine değindi. Bulaşıcı hastalıklar, kanser ve kronik rahatsızlık üzere birçok hastalığın güzelleştirilmesinde kesin tahlil olacağını belirten Şahin, Sözcü gazetesinin aktardığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

AIDS, verem ve sıtma üzere hastalıklara karşı aşı geliştirmek için çalışıyoruz. Bahsettiğim birinci iki hastalıkla çaba için Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan dayanak alıyoruz. Şu an bütün projeler klinik inceleme öncesi süreçte. Partnerimiz Pfizer ile birlikte klinik geliştirme evresinde olan influenza aşısı için çalışmalarımız devam ediyor. Maksadımız 2022 yılının sonuna kadar sıtma ve verem (tüberküloz) için klinik testlere başlamak. Bunlara ek olarak 10 farklı hastalık için de klinik inceleme öncesi süreci başlatmak istiyoruz

Uğur Şahin, şu anda kullanılan grip aşılarının yeteri kadar T hücresi üretmediğine vurgu yaptı. Yapılan araştırmalar CD8 T-hücrelerinin influenzanın oluşumunu engellediğini düşünen Şahin, T-hücresinin reaksiyonunu yakından incelediklerini belirtti.

BioNTech aşısı üretimi için Türkiye’de devreye girdi

Uğur Şahin, aşı üretiminde aksaklıklar olduğunu belirtti. Farklı üretim tesisleri kurulmadan kâfi ölçüde aşı üretmenin de sıkıntı olduğunu açıklayan Şahin BioNTech olarak Avrupa’nın birçok yerinde aşı üretimi sağlamak için görüşmelere devam ettiklerini vurguladı. Hasret Türeci ve Uğur Şahin çiftinin çalışmaları birçok kişinin hayatını kurtarmış durumda. O denli ki geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu milletvekili Moritz Körner, Euro banknotlarından birinde Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in fotoğraflarının yer almasını önermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu