Oyun

Nisan ayının son haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023

 
Nisan ayının son haftasında çıkış yapacak birçok PC oyunu bulunuyor. Bu listede yalnızca son haftalarda çıkış yapacak oyunlar yer alıyor. Aşağıdaki linklerden birinci haftalarda yayınlanacak oyunlara da göz atabilirsiniz:
 
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #2
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #1
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #2
– Nisan ayının üçüncü haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 15-21 Nisan 2023 #1
– Nisan ayının üçüncü haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 15-21 Nisan 2023 #2
– Nisan ayı içerisinde çıkış yapacak lakin tam günü aşikâr olmayan PC oyunları: 2023
 
– Desta: The Memories Between (Dream Team Edition) (26 Nisan: sıra tabanlı taktik, bulmaca, görsel roman)
 
 
Ustwo games tarafından geliştirilen ve birebir grup tarafından yayınlanacak olan sıra tabanlı taktik, bulmaca, görsel roman oyunu Desta: The Memories Between, 26 Nisan tarihinde geliyor. Renkli bir sanat tarzına sahip olan bu üretim içerisinde gizemli bir macera bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde hem sıra tabanlı taktik ve strateji ögeleri hem de görsel roman niteliğinde bizlere kıssa anlatımı yer alacak. Oyunda farklı farklı çeşitler birbirini harmanlanıyor ve bu harmanlanma biçimi de çok hoş bir halde karşımıza çıkacak.
Oyun içerisinde büyük tehlikelere atılabileceğimiz bir yapı bizleri bekliyor olacak. Burada farklı karakterlerle karşılaşabilecek, bu karakterlerle etkileşime geçebilecek ve bunlarla diyalog içerisine girebileceğiz. Oyunda kendimize ilişkin bir ekip kurabilecek, bu kadroya çeşitli karakterler alabilecek ve bu karakterlerin de her birinin farklı özellikleri ve hünerleri bulunacak. Oyun içerisinde yakın hücumlardan uzak menzilli hücumlara, farklı karakterlerden farklı alanlara birçok çeşitli öge bizleri bekliyor olacak.
 
 
Oyun içerisinde gizemli bir dünyaya atlayacağız, bu gizemli dünyayı keşfetmek büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde savaş ve aksiyon sistemi bulunacak, bu aksiyon sistemi üstte da bahsettiğim üzere sıra tabanlı taktik strateji halinde olacak. Bu savaş formunu siz de biliyorsunuz ki öncelikle bir ekip saldırısına gerçekleştirir daha sonra öbür kadro bu taarruza karşılık vermek için hazırlık yapar  ve karşı grup saldırıyı gerçekleştirdikten sonra sıra bize geçer. Hülasa buna sıra sıra sistemi diyebiliriz.
Atıldığımız bu gizemli macerada etrafı keşfedebiliyor, farklı karakterlerle etkileşime geçebiliyor ve farklı bölgelere adım atabiliyoruz. Oyunda çok renkli ve dikkat alımlı bir sanat tarzı benimsenmiş. Gerek karakterler gerekse etraf çok renkli ve hoş bir formda karşımıza çıkıyor. Yani oyuncular açısından dikkat alımlı bir seçim diyebiliriz. Bu da pek hoş olmuş. Oyunda bu özellikler dışında kendi ekibimizi ve takımımızı kurabiliyor, bu grubumuza yeni karakterler alabiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar savaş esnasında farklı bir karakteri seçebiliyor ve bu karakteri rakibimize karşı kullanabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde bizlere art planda bir öykü anlatılıyor, bu kıssa kapsamında çeşitli diyaloglara giriş yapabiliyoruz ve bu gizemli dünyanın sırlarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Yeniden oyunda üstte da bahsettiğim üzere farklı farklı karakterlerle etkileşime geçebiliyor, bunlarla diyaloglara girebiliyor ve sohbet edebiliyoruz ve ne yapacağımızı bunlar sayesinde öğrenebiliyoruz. Oyunda hem bu dünyaya neden atıldığınızı, buralarda neler yaptığımızı hem de nasıl ilerlemenin gerektiğini anlayabiliyoruz.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere her bir karakterin farklı özelliği bulunuyor. Eski arkadaşlarımızla buluşabileceğimiz ve onları görünce şaşırabileceğimiz bu üretim içerisinde farklı farklı yeteneklerin kilidini de açabiliyoruz. Oyunda yeniden farklı yeteneklerle bir arada rakiplere karşı daha farklı akın tarzlarını gerçekleştirebiliyor ve onları kolay bir biçimde alt edebiliyoruz. Bu yeni yeteneklerle bir arada kendimize ilişkin stratejimize daha da genişletebiliyor ve farklı stratejileri de bu plana dahil edebiliyoruz.
Desta: The Memories Between içerisinde daha çok uzak dövüş atak tarzını seveceğiz üzere görünüyor. Zira oyunda sıra tabanlı strateji ögeleri bulunduğundan ötürü yakına girmektense uzaktan atakları gerçekleştirmek daha verimli hale gelebiliyor. Oyunda bu mevzu üzerinde ustalaşabiliyor ve bu renkli sanat tarzına sahip dünyada hayatta kalabiliyoruz.
 
 
Oyunda doğal ki yalnızca aksiyon ve strateji ögeleri bulunmuyor bunun yan sıra çözmemiz gereken çeşitli bulmacalar da yer alıyor. Bu bulmacalarla bir arada de oyuna farklı bir çeşitlilik ve hava katılıyor diyebilirim. Oyun içerisinde tekrar tek oyunculu bir yapı benimsenmiş durumda ve bunun yanı sıra farklı farklı oyun modları da bu üretim içerisinde yer alıyor. Oyun içerisinde yer alan modlar ortasında gayret, modu kabus modu ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Bu modlar ortasında seçim yapmak da büsbütün bize ilişkin.
Farklı alanlar ve farklı avantajlar
Oyun içerisinde farklı temalara ilişkin çeşitli bölgelere adım atabilecek, adım attığımız esnada hem etrafı keşfedebilecek hem de rakipleri alt etmeye çalışacağız. Oyunda yeniden her bir rakip farklı bir yerde bulunabilecek ve bunlara karşı çeşitli ataklar gerçekleştirmeye çalışacağız. Örneğin bir bölge içerisinde ormana dalacak öbür bölge içerisindeyse bir meskenin bahçesinde koşturacağız. Oyunda bu formda farklı farklı alanlar yer alacak ve her alanın kendi zorlukları ve avantajları bulunacak. Bu avantajları da kullanmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.
 
 
Rüya kadrosu oluşturmaya çalıştığımız bu imal içerisinde güçlü karakterler ve taarruzlar bizleri bekliyor olacak. Bu atakları ve karakterleri elde etmek için oyunun kıssası de ilerlememiz gerekecek. Oyunda yaptığımız her atak aslında çok değer arz edecek. Zira sıra tabanlı strateji ögelerini sahip bu cins üretimlerde bu durum epey kıymet arz ediyor. Her gecikmiş atılım sonrasında rakibin yaptığı atak bizleri alt edebiliyor hasebiyle bu hususa itina göstermeniz gerek.
Oyun içerisinde yeniden çeşitli ataklar yapacak ve bu hücumlar karşısında etrafı yıkılıp döküldüğünü görebileceğiz. Kendine has fizik mekaniklerine sahip olan bu oyun içerisinde yeniden art planda çeşitli müzikler yer alacak ve bu müziklerle birlikte kendimizi oyun içerisine daha uygun kaptırabileceğiz. Enteresan ve farklı karakterlerle karşılaşabileceğimiz bu oyun içerisinde elbette tüm karakterler seslendirilmiş bir biçimde karşımıza çıkacak ve art planda da his yüklü bir öykü anlatılacak. Bu kıssa kapsamında da yeni gizemleri açığa çıkarabilecek ve buralara neden geldiğimizi öğrenebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde orta sahneler niteliğinde karakterlerin diyalogları bulunacak, bu diyaloglar beyaz bir balon içerisinde gösterilecek ve onların ne dediklerine bu balon içerisinde görebileceğiz. Oyunda öykü kısmı bu biçimde ilerleyecek ve biz de bunları okuyarak kıssada neler olup bittiğini görebileceğiz. Yani üstte bahsettiğim üzere görsel roman niteliğinde de bir yapı bizleri bekliyor olacak. Zira öykünün gidişatı büsbütün okuma üzerine ve görsellik üzerine olduğu için bu usulü da bu oyun içerisinde görebileceğiz.
Oyun içerisinde doğal ki duruma bağlı olarak çeşitli orta sahneler de bizlere karşılayabiliyor olacak. Oyunda bu orta sahneler epeyce hoş bir biçimde karşımıza çıkacak ve öyküyü anlatma açısından bizlere kolaylık sağlayacak.
 
 
Öte yandan geliştirici grup daha evvel birçok üretimle bir arada karşımıza çıkıyor. Bu üretimler ortasında Monument Valley series, Land’s End, Assemble with Deva ve Alba: A Wildlife Adventure  gibi oyunlar yer alıyor. Bu oyunlar içerisinde Assemble with Deva ve Alba: A Wildlife Adventure isimli oyunları oynayıp bitirdim. Birinci oyun bizlere kısa bir bulmaca öykü stilini yansıtıyor, ikinci oyun ise biraz daha büyük bir bölgede farklı macera atıldığımız bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. İki oyun da pek renkli ve kendine has sanat tarzla sahip. Hasebiyle bu oyunun da bu stili benimsemesi epey olağan zira geliştirici grubun belirli bir sanat tarzı bulunuyor ve bu sanat tarzını de her yeni oyun içerisinde görebiliyoruz.
 
Siz de bu biçim renkli grafiklere ve renkli karakter takımına sahip sıra tabanlı strateji ögelerini bünyesinde barındıran görsel roman niteliğindeki üretimlerden hoşlanıyorsanız bu oyuna bir baht verebilir ve bir göz atabilirsiniz. Desta: The Memories Between, 26 Nisan tarihinde PC platformuna geliyor ve dilerseniz Steam üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Böylelikle oyunun çıktığından haberdar olabilirsiniz.
 
– Strayed Lights (25 Nisan: aksiyon, macera, soulslike)
 
 
Embers tarafından geliştirilen ve tıpkı takım tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, soulslike oyunu Strayed Lights, 25 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Renkli görselliğe ve sanat tarzına sahip bu kuvvetli dövüş aksiyon oyunu içerisinde büyük bir dünyaya atılacak, bu dünyayı keşfetmeye çalışacak ve souls-like biçiminde bir zorluk bekleyebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar farklı farklı düşman çeşitleriyle karşılaşabilecek, bu düşman cinslerinin farklı yeteneklerine karşı hazır olmaya çalışacak ve bizim de kendimize ilişkin ataklar gerçekleştirmemiz gerekecek.
Klasik souls-like oyunlarında olduğu üzere bu oyunda da daima olarak farklı düşmanlarla karşılaşabilecek, oyun içerisinde karşılaştığımız bu düşmanlara karşı çeşitli ataklar yapabilecek, onların akınlarına savuşturabilecek ve onlardan kaçınabileceğiniz. Bunun dışında onları alt etmek ise büsbütün temel hedefimiz olacak ve öyküyü de bu sayede art planda öğrenebileceğiz. Oyun içerisinde ne kadar çok çevreyi temizlersek ve ne kadar çok düşmanı ortadan kaldırırsak hem kıssa konusunda ilerleme sağlayacak hem de kendimize ilişkin çeşitli öğeler elde edebileceğiz.
 
 
Hayali bir dünyanın içerisinde yer aldığımız ve renkli bir sanat tarzının benimsendiği bu dünyada farklı farklı bölgelere geçiş yapabilecek, bu bölgelerin farklı havasını ve atmosferini soluyabileceğiz. Oyun içerisinde karanlık ve aydınlığın karşımı bir sanat tarzı benimsenmiş durumda. Bu da bizlere daha çok oyuna bağlayan ve oyunda ilerlemeyi sağlayacak ögeler olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde farklı farklı çeşitte düşmanlar bulunuyor, bu düşmanları ortadan kaldırmak için oyun içerisinde alışılmış ki birazcık vakit geçirmek gerekiyor. Oyunun temel mekaniklerini, dövüş animasyonları ve daha fazlasını öğrendikten sonra bu düşmanları çarçabuk ortadan kaldırabiliyoruz.
Oyun içerisinde karşımıza çıkacak olan düşmanlar ortasında iblisler, ismi sanı aşikâr olmayan yaratıklar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Bu iblislerin olağan ki kendine ilişkin formları ve akın tarzları bulunacak. Bu hücum tarzlarını öncelikle öğrenmemiz gerekecek ve ataklarına karşı geldikten sonra karşı hücuma geçmemiz gerekecek. Souls- like oyunlarında olduğu üzere bu oyun içerisinde de düşmanlar şiddetli bir halde karşımıza çıkacak ve onları alt etmek için çeşitli atılımlar yapmamız gerekecek. Hasebiyle yaptığımız her atılım bu oyun içinde çok değer arz edecek.
 
 
Karakterin tam denetimli elimize aldığımız bu imal içerisinde gizem dolu bir dünyaya atılacak, bu gizem dolu dünyanın sırlarını açığa çıkarmak için etrafı keşfedebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden bir karakteri denetim edebilecek, bu karakterle birlikte kıssanın sonuna gerçek ulaşmaya çalışacak ve bizlere sunan bu öyküyü deneyimleyebileceğiz.
İçimizdeki şeytanla savaşmaya çalıştığımız ve gayret etmeye başladığımız bu imal içerisinde süratli tempolu bir savaş aksiyon sistemi yer alıyor. Süratli tempo içerisinde çeşitli ataklar gerçekleştirebiliyor ve kendimize ilişkin farklı farklı maharetleri düşmanların üzerine karşıya kullanabiliyoruz. Kendimize ilişkin bir güç taarruzumuz bulunuyor, bu güç saldırımızla birlikte düşmanları alt edebiliyor ve ortadan kaldırabiliyoruz. Bunun yanı sıra oyun içerisinde farklı farklı yakın taarruzlar gerçekleştirebiliyoruz ve elimizdeki yeteneklerle birlikte düşmanları yok edebiliyoruz.
 
 
Oyunda biz de farklı formlara giriş yapabiliyor ve bu formlarla bir arada düşmanlara karşı farklı hücumlar gerçekleştirebiliyoruz. Oyun içerisinde düşmanların ataklarını kesebiliyor, onları savunabiliyor ve onlardan kaçınabiliyoruz. Düşmanların taarruzlarından kaçındıktan sonra karşı taarruza geçerek onları zayıf anlarında gafil avlayabiliyoruz. Oyun büsbütün savunma ve akın formunda bizleri karşılıyor. Hasebiyle bu üretim içerisinde aldığımız rastgele bir darbe ölmenizi sebebiyet veriyor. Haliyle bu duruma epey dikkat etmeniz gerekiyor.
Zamanlanmış atak ve savunma tarzları ile karşımıza çıkan bu oyun içerisinde şiddetli bir dövüş sistemi bizleri bekliyor olacak. Oyunda her aldığımız darbe bizleri farklı bir boyuta götürecek ve bu da ölmemize sebebiyet verecek. Oyun içerisinde düşmanların ataklarını tam vaktinde kesmemiz gerekecek ve oyundaki bu karakterimiz renkten renge bürünebilecek. Oyunda daha çok büyü teması işlenmiş durumda hasebiyle oyun içerisinde kendi ışığımızın rengini değiştirebilecek ve maviden turuncuya yanlışsız çevirebileceğiz. Maviden turuncuya yanlışsız çevirmek için de etraftan çeşitli güçler toplayabilecek ve bu güçlerle bir arada düşmanları daha kolay bir halde alt edebileceğiz.
 
 
Farklı bir sistemi ve sanat tarzını benimseyen bu imal içerisinde ışıldayan ve ışık saçan karakterler ve düşmanlar bizleri bekliyor olacak. Bu oyun içerisinde hem ilgi cazip animasyonlar hem ilgi alımlı karakterler ve hem de düşmanlar bizlere sunuluyor olacak. Oyunda olağan düşmanlar haricinde bir de işveren savaşları bulunacak, bu işveren savaşları olağan düşmanlara karşı daha çetin ve şiddetli geçecek. Hasebiyle işveren savaşlarına hazırlanmamız için kendimizi oyun içerisine adapte etmemiz, oyunda biraz daha vakit geçirmemiz ve yetenekler üzerinde biraz daha ustalaşmamız gerekecek. Münasebetiyle işveren savaşlarına katıldığımız vakit o büyük canavarların hücumlarını kesmek için kendimizi savunabilecek ve savunduğumuz esnada da boş bulduğumuz anda karşı hücuma geçebileceğiz.
Oyunda işveren savaşları esnasında büyük saldırdılar alabilecek fakat tek bir tuşla onların hücumlarını kırabileceğiz. Münasebetiyle bu akınlardan korkmanıza gerek kalmayacak.
Oyunda tekrar karakter seçme ekranı olacak, bu karakter ekranı ile bir arada kendimize ilişkin bir karakter oluşturabilecek ve doğal ki her souls-like oyununda olduğu üzere kendimize ilişkin yeteneklerimiz bulunacak. Bu yetenekleri geliştirerek ve yeni yeteneklerin kendileri açarak da düşmanlara karşı daha farklı ataklar gerçekleştirebileceğiz. Yeteneklerin kilidini açmak ve yeni marifetlere sahip olmak için de düşmanları alt etmek, etrafı keşfetmek ve daha fazlasını yapmamız gerekecek.
 
 
Oyun içerisinde doğal ki bir de art planda çeşitli müzikler yer alacak. Bu müzikleri besteleyen kişi ise Austin Wintory.  Bu isim daha evvel birçok oyun içerisinde çeşitli müziklerle karşımıza çıktı ve yaptığı müzikler Journey, ABZÛ ve The Banner Saga serilerinde  yer aldı.
Renkli ve bir yandan karanlık yapıya sahip olan bu oyun içerisinde farklı farklı bölgelere atılabilecek, atıldığımız bu bölgelerin farklı temaları ve görselliği ile farklı atmosferleri ve farklı görünümleri görebileceğiz. Bu üretim içerisinde her bir bölgeyi keşfetmeye çalışacak, buradaki düşmanları alt etmeye çalışacak ve bizlere sunulan bu dünyanın sırlarını açığa çıkarmaya çalışacağız. Oyun içerisinde hem aksiyon macera hem keşif hem de şiddetli bir yapı bizleri bekliyor olacak. Birçok çeşidin harmanlandığı bu imal içerisinde geniş bir mcaera bizleri bekliyor.
 
 
25 Nisan’da çıkış yapacak bu oyun Embers Grubu tarafından geliştiriliyor. Siz de bu usul aksiyon Souls like oyunlarından hoşlanıyorsanız bu üretime bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Bu periyotta çok fazla Souls like aksiyon macera oyunu çıkış yapıyor. Hasebiyle bu üslubun yükselişe geçmesi tahminen oyuncular açısından sıkıcı bir durum olabilir fakat daha evvel bu tipe giriş yapmamışsanız ve giriş yapmak istiyorsanız yahut bu üslup oyunlardan hoşlanıyorsanız oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
– Welcome to Goodland (28 Nisan: strateji, öykü, seçim odaklı)
 
 
Big City Lab tarafından geliştirilen ve birebir grup tarafından yayınlanacak olan strateji, kıssa, seçim odaklı imal Welcome to Goodland, 28 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Küçük bir kasabada geçen bu imal içerisinde farklı farklı vazifelere atılabilecek, birçok seçim yapabilecek ve seçimlerle birlikte oyunun finalini kendimize nazaran ayarlayabileceğiz. Oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edecek, yapacağınız seçimler oyunun gidişatını belirleyecek ve oyun içerisinde birçok seçim yapabileceğiz. Çıkış yapacak olan oyunda yeniden bulunduğumuz bu kasaba içerisinde farklı farklı karakterlerde etkileşime geçebilecek, etkileşime geçtiğimiz bu karakterlerle birlikte kıssanın gidişatına istikamet verebileceğiz.
Kara para aklamanın, güç kararlar almanın, çeşitli vazifeler atılmanın ve daha fazlasının yer aldığı bu üretim içerisinde kendimize güvenebileceğimiz dostluklar kurmaya çalışacak, bu dostluklarla bir arada alttan alttan çeşitli paralar kazanmaya çalışacağız. Oyun içerisinde bir kabahat örgütüne üye olacak, bu cürüm örgütü ile bir arada daha fazla parayı kendimize alabilecek ve bu örgütü daha da büyütmeye çalışacağız. Kartel kümesinin altında sıradan bir kişi olarak başlayıp daha sonra büyük yerlere gelebileceğimiz bu imal içerisinde yükselmemiz ve alçalmamız büsbütün bizim elimizde olacak. Zira yapacağımız seçimler ve karşımıza gelen fırsatları pahalandırmak seçimlere nazaran değişkenlik gösterecek.
 
 
Suç dolu bir kasabada yer aldığınız bu üretim içerisinde bir hata örgütünün içerisinde yer alıyor, bu kabahat örgütü içerisinde sıradan bir kişi olarak çalışıyor ve her ay maaşınızı alıyoruz. Bu gidişat alışılmış ki bu türlü sürmüyor. Biz de bu işe el atmaya çalışıyor ve daha fazla kazanmaya başlamak istiyoruz. Oyunda bu gidişatı değiştirmek ise büsbütün bizim elimizde oluyor. Sıradan bir maaşlı olarak çalıştığımız lakin daha fazla yükselmeye çalıştığımız bu oyun içerisinde daha fazla yanımıza müttefik çekerek daha da büyümeye çalışıyor ve pazar ağımızı daha da genişletmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde bir yandan kara para aklamaya çalışıyor başka yandan ise çeşitli yollarla ticaret yapabiliyor ve yüksek ölçüde paralar kazanabiliyoruz. Oyunda ne kadar çok para kazanırsak o kadar çok ünümüz artıyor ve bu ün sayesinde de daha fazla kişi bizleri tanıyor ve bu sayede etrafımızı daha da genişletebiliyoruz.
Çevreyi genişletme ile bir arada daha fazla fırsatın ve misyonun kilidini açabiliyoruz. Oyun içerisinde bizlere çeşitli vazifeler veriliyor ve bu vazifeleri tamamlamak büsbütün bizim işimiz oluyor. Bu misyonları tamamlayarak daha fazla para kazanabiliyor ve kasabada tanınabilirliğimizi arttırabiliyoruz. Arttırdığımız takdirde daha fazla iş kapısı ve iş kolu bizlere uğruyor ve bu sayede daha da düzgün bir gidişat yakalayabiliyoruz. Oyun içerisinde elbette başımızda bir yönetici bulunuyor ve bu yönetici bizlere çeşitli vazifeler veriyor. Bu vazifeler sayesinde de onu hayal kırıklığına uğratmamaya çalışıyoruz lakin bizim de hayalimizde ileride bu yöneticinin yerinde olmak yer alıyor.
 
 
Küçük küçük başlayıp daha sonra büyük oltaları elimize alabileceğimiz bu üretim içerisinde farklı farklı bölgeler de bizleri bekliyor olacak. Her bölgenin kendine has teması, yapısı ve satabileceğimiz ögeleri yer alıyor. Oyun içerisinde çeşitli dostluklar edinerek onlarla bir arada daha fazla pazarım genişletmeye çalışıyor ve genişletmeye başlayınca da daha fazla şahısla irtibat kurabiliyoruz. Lakin oyun içerisinde her bir karakter ne yazık ki inançtır değil hasebiyle her bir karakterin nasıl biri olduğunu öncelikle öğrenmemiz gerekiyor ve ona nazaran yanımıza çekmemiz lazım. Bir vakit sonra bu karakterlerin bizlere ihanet etme mümkünlüğü epey yüksek olarak karşımıza çıkıyor. Hasebiyle bu mevzuya dikkat etmeniz gerekiyor.
Oyun içerisinde çeşitli zorluklar ve basamaklar bizleri bekliyor. Oyunda yeniden çeşitli seçimler yapabileceğimiz ve aksiyonlarımızı gözden geçirebileceğimiz bir yapı bizlere sunuluyor. Oyunda tekrar çeşitli süreçler ve pazarlara giriş yapabiliyor, gelecek planlarını burada yapabiliyor ve işletmenizi koruyabiliyorsunuz. Oyun içerisinde giriş yaptığınız bu pazarda sermayeyi daha da arttırabiliyor ve bu mevzuda kendinizi daha da geliştirmeye başlıyoruz.
 
 
Gerek karakterleri ile gerek yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye çalışan bu imal içerisinde yapacağımız atılımları evvelce planlayabiliyor, muteber dostlar bulmaya çalışıyor ve hata çeteleri ile bir arada irtibat kurmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı çeteler yer alıyor, bu çetelerin her birinin farklı üyeleri ve yapısı bulunuyor. Bu çetelerle birlikte irtibat içerisine girebiliyor ve onlarla birlikte girdiğimiz bu irtibat sayesinde kendimizi tanıtabiliyor, daha fazla vazife alabiliyor ve daha fazla müttefik elde edebiliyoruz.
Ne kadar çok çete ile tanışırsak o kadar çok fırsatın kapısını açabiliyor ve çeşitli vazifeleri atılabiliyoruz. Oyun içerisinde elbette daima olarak karşımıza çeşitli seçimler çıkıyor, kiminle dost kimine düşman olmamızı büsbütün biz belirliyor ve misyonları yapıp yapmamak büsbütün bize kalıyor. Oyun içerisinde bir karakterle yeterli olup olmamak büsbütün bizim elimizde. Münasebetiyle karakterlerle birlikte geçirdiğimiz vakti büsbütün biz belirliyoruz.
 
 
Oyunda yeniden üstten görünümlü bir imal bizleri bekliyor. Kasaba içerisinde çeşitli alanlara tıklayabiliyor ve bu alanlarla birlikte çeşitli vazifeleri kendini açabiliyoruz. Oyunda farklı farklı karakterler bulunuyor ve bu karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Etkileşime geçtiğimiz bu karakterlerle birlikte çeşitli fırsatların kilitlerini açabiliyor, onlardan vazife alabiliyor ve daha fazla para kazanabiliyoruz. Oyundaki esasen temel hedef para kazanmak üzerine ve bu yolda da cürümler ortasına girmeye eksik etmiyoruz.
Oyun içerisinde karakterlerle karşılaştığımız vakit onlarla diyaloglara girebiliyor, bu diyaloglar esnasında da karşımıza seçim yapma ekranı geliyor. Bu seçim yapma ekranda elbette büsbütün yanlışsız bir seçenek yer almıyor. Bu doğruyu büsbütün kendinize nazaran belirleyebiliyorsunuz. Yani bir oyuncunun seçim yapabileceği şık farklı olabiliyor öbür oyuncunun ise farklı bir seçeneği seçme mümkünlüğü daha yüksek oluyor. Hasebiyle oyun içerisinde bir gerçek yer almıyor. Her oyuncuya nazaran farklı bir seçenek yanlışsız olabiliyor lakin yapacağınız seçimlerin bir bedeli bulunuyor.
 
 
Suç içerisine adım atabileceğimiz ve kasabayı bir yandan cürüm örgütüne bulaştırabileceğimiz bu oyun içerisinde bir yandan kartel olarak üst sıralara çıkmaya çalışıyor başka yandan ise sıradan bir maaşlı olarak çalıştığımız bu yerde daha fazla parayı kazanmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde yeniden güvenlik üniteleri ile bir arada etkileşime geçebiliyor, onlara karşı itimat duyabiliyor ve onlarla iş birliği yapabiliyorsunuz. Oyunda bir yandan hata örgütünün içerisinde yer alırken başka yandan ise çeşitli müttefikler toplayabiliyorsunuz. Bu müttefikler sayesinde daha fazla fırsatın kapısını aralayabiliyorsunuz.
Bağımsız bir geliştirici tarafından bizleri sunulacak olan strateji temelli seçim odaklı bu öykü oyunu içerisinde üstte bahsettiğim üzere birçok özellik ve gidişat bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde bir kartel kümesinde çalışan olarak yer alacak, kendimizi geliştirmeye ve tekrar fırsatların kapısını açmaya çalışacağız. Oyunda tekrar çeşitli misyonlar yapabilecek, birçok karakterle etkileşime geçebilecek, o karakteri yahut karakterleri kendi safımıza çekebilecek. Ayrıyeten çeşitli seçimler yaparak kıssanın gidişatına istikamet verebileceğiz.
 
 
Siz de bu stil üretimlerden hoşlanıyorsanız ve seçim odaklı oyunları seviyorsanız bu üretime bir göz atabilir ve oynayabilirsiniz. Oyun şu an için yalnızca PC platformuna çıkış yapmaya hazırlanıyor. 28 Nisan’da Steam üzerinden PC için çıkış yapacak bu oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlamış olur.
Oyunu şu anda rastgele bir demo sürümü bulunmuyor. Hasebiyle rastgele bir deneme bahtımız olmadı fakat çıkış yaptığı gün oyunu deneyebileceğiz. Ayrıyeten şu anda fiyatı da belirli değil çıkış yaptığı gün birebir anda fiyatını da öğrenmiş olacağız.
 
– Trinity Trigger (25 Nisan: aksiyon, japon rol yapma)
 
 
FURYU Corporation tarafından geliştirilen ve XSEED Games, Marvelous tarafından yayınlanacak olan aksiyon, japon rol yapma oyunu Trinity Trigger, 25 Nisan tarihinde geliyor. Zindan temelli bu rol yapma oyunu içerisinde farklı farklı bölgelere ilerleyebiliyor, ilerlediğimiz bu bölgelerde farklı zindanlara giriş yapabiliyor ve buraları temizleyebiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar etraftan çeşitli silahlar bulabiliyor ve çeşitli hazinelerin kilidini açabiliyoruz. Bu hazinelerin kilidini açmak için öncelikle zindanlara giriş yapıyor, bu zindanlarda bulunan sandıkları açabiliyor ve bu sandıklarla bir arada çeşitli öğelerin sahibi olabiliyoruz.
Envanter sistemimizin ve karakter geliştirme sisteminin yer aldığı bu imal içerisinde süratli bir aksiyona giriş yapabiliyor ve Japon rol yapma tecrübesini elde edebiliyoruz. Oyun içerisinde bir yandan farklı bölgelere ilerlemeye çalışırken öbür yandan kendi karakterlerimizi geliştirmeye çalışıyor, kendimize ilişkin bir grup kurabiliyor ve çeşitli bölgelere adım atabiliyoruz. Oyunda farklı farklı karakterlerle tanışabiliyor ve onlarla etkileşime geçebiliyoruz, etkileşime geçtiğimiz karakterlerden çeşitli vazifeler alabiliyor ve o vazifeleri yerine getirerek çeşitli mükafatların sahibi olabiliyoruz.
 
 
Bunun içerisinde bilim kurgu teması benimsenmiş durumda ve oyundaki temel maksadımız dünyayı kurtarmak oluyor. Oyun içerisinde bu dünyayı kurtarma teması için çeşitli tehlikelere atılabiliyor, atıldığımız bu tehlikelerle birlikte bir yandan hayatta kalmaya çalışırken öteki yandan yaratıkları ve canavarları öldürmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı yaratık çeşitleri ve düşman cinsleri bulunuyor. Düşman cinslerini alt etmek için de silahımıza ve kendi becerilerimize yönelmek durumunda kalıyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı yetenekler ve hünerler sergileyerek düşmanları alt edebiliyoruz ve bunun yanı sıra sağdan soldan kilidini açtığımız sandıklardan çeşitli silahlar elde edebiliyoruz ve silahları da düşün onlara karşı kullanabiliyoruz.
Oyun içerisinde olağan düşmanlar haricinde işveren savaşları da bulunuyor. İşveren savaşları olağan düşmanlara karşı daha güçlü ve daha çetin bir halde karşımıza çıkıyor. Bu oyundaki işverenleri alt etmek için yeniden silahımıza davranmaya çalışıyor ve karakterimizin becerilerden yararlanmaya başlıyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı işveren çeşitleri yer alıyor ve bu işveren çeşitlerini öğrenmek için öncelikle oyun içerisinde birazcık vakit geçirmek gerekiyor. Oyun içerisinde bulunan işverenlerin hücum tarzlarını öğrenmek, onlara karşı bir taarruz planı hazırlamak ve gelen ataklara karşı kendimizi korumak çok kıymet arz ediyor. Münasebetiyle bunu yapmak için de oyun içerisinde biraz vakit geçirmek ve karakterin hünerlerine hakim olmak gerekiyor.
 
 
Klasik Japon rol yapma oyun tecrübesini bizlere sunacak bu imal içerisinde üstten görünümlü bir kamera bakış açısı bulunuyor. Bu kamera bakış açısı sayesinde karakterimizi büsbütün görebiliyor ve haritanın da bir kısmına hakim olabiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar farklı bölgelere adım atabiliyor ve bu bölgelerde çeşitli karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Bu karakterlerle etkileşime geçerek farklı bölgelere gerçek yol alabiliyor ve onlardan vazife alabiliyoruz. Misyonlar karşılığında farklı mükafatların sahibi olabiliyor onları da kendi avantajımıza kullanabiliyoruz.
Garip yaratıkların ve düşman çeşitlerinin yer aldığı bu oyun içerisinde daima olarak kendimizi bir aksiyonun içerisinde bulmuyoruz. Oyunda aksiyona girdiğimiz esnada natürel ki kedimizi zindan içerisinde buluyor ve buraları temizlemeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde zindanlara giriş yaparak kuvvetli bir çaba bizleri bekliyor. Oyunda zindanlar haricinde gezebileceğimiz ve keşfedebileceğimiz çeşitli alanlar bulunuyor. Örneğin zindanların üst kısmında bir kent bulunuyor, bu kenti dilediğimiz üzere gezebiliyor ve burada bulunan karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Daha sonra bu karakterlerden vazifeler alarak bu zindanları temizleme misyonunu üstleniyoruz ve buraları temizleyerek de dünyayı daha paka çıkarıyoruz. Birebir vakitte hem yaratıklardan buraları temizliyor hem de vazifesi tamamlamış oluyoruz. Misyonları tamamladıktan sonra da çeşitli mükafatların ve öğelerin sahibi olabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde hem tek oyunculu hem de eşli bir yapı bulunuyor. Yani yanımıza dilersek iki arkadaşımızı çağırabiliyor ve bu güçlü çabada yanımıza takviye olarak çağırabiliyoruz. Tek oyunculu olarak oynarsak karakterler ortasında geçiş yapabiliyor ve geçiş yaptığımız esnada istediğimiz karakteri kullanabiliyoruz. Zindanlar içerisinde yeniden keşfedebileceğimiz çeşitli alanlar bulunuyor ve bu keşfedebileceğimiz alanlar ortasında bilinmeyen kapılar yer alıyor. Bu saklı kapıları açarak yeni sırları açığa çıkarabilir ve yeni mükafatların sahibi olabiliyoruz.
Oyun içerisinde yalnızca süratli aksiyon ve düşmanları ortadan kaldırma sistemi değil birebir vakitte bulmaca sistemi de bulunuyor. Oyun içerisinde yer aldığımız zindanlarda çeşitli bulmacalar karşımıza çıkabiliyor ve bu bulmacaları da çözmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Bulmacaların zorluğu yavaştan artmaya başlıyor lakin olağan ki çok fazla güçlü bir biçimde karşımıza çıkmıyor. Münasebetiyle bu bahiste kendimize güvenmemiz kâfi oluyor. Oyun içerisinde yeniden farklı kasabalara atılabiliyor ve bu kasabaları keşfedebiliyoruz. Kasaba halkı ile istersek etkileşime geçebiliyor, bu etkileşim geçtiğimiz halkla birlikte sohbet edebiliyor ve onlarla bir arada kıssayı ilerletmeye başlıyoruz.
 
 
Oyun içerisinde yeniden farklı farklı silahları elimize alabiliyor ve bu silahlar ortasında geçiş yapabiliyoruz. Yeniden üstte da bahsettiğim üzere oyunu hem tek oyunculu hem de iş birliği modunda oynayabiliyor, tek oyunculu modunda oynarsak karakterler ortasında geçiş yapabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı silah tipleri bulunuyor ve bu silah cinsleri ortasında geliştirici grubun belirttiğine nazaran 8 farklı silah çeşidi yer alıyor. Bu silah çeşitleri ortasında istediğimiz üzere geçiş yapabiliyor ve düşmanların karşısında bu silah tiplerini kullanabiliyoruz.
Hem etrafı keşfedebilecek hem de rol yapma tecrübesini elde edebileceğimiz bu oyun içerisinde hoş bir dünya bizleri bekliyor olacak. Büyük bir maceraya atılacağımız ve süratli aksiyona dalış yapabileceğimiz bu imal içerisinde çeşitli bulmacaları çözebiliyor, düşmanları tek başımıza yahut arkadaşlarımıza birlikte iş birliği modunda alt edebiliyoruz. Alışılmış ki bu stil oyunları iş birliği modunda arkadaşlarımızla bir arada oynamak çok daha hoş ve eğlenceli olabiliyor. Elbette arkadaşınız varsa arkadaşlarla bir arada denemenizi tavsiye ediyorum lakin alışılmış ki tek oyunculu olarak da eğlenmeniz mümkün.
 
 
Yukarıda bahsettiğim özellikleri özetleyecek olursam oyun içerisinde üstten görünümlü bir kamera bakış açısı bizleri bekliyor. Oyunda öteki bölgelere ve kasabalara geçiş yapabiliyor ve bu bölgelerdeki karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Oyundaki süratli aksiyon sistemi zindanlarda işliyor ve buralarda çeşitli düşmanlar ve yaratıklar karşımıza çıkıyor. Bunları alt ederek hem karakterimizi geliştiriyor hem de farklı silah cinslerine sahip olabiliyoruz. Oyundaki emelimiz dünyayı yaratıklardan kurtarmak ve rahat bir nefes almak. Oyunda farklı karakterler bulunuyor ve farklı karakterler ortasında geçiş yapabiliyoruz. Dilersek tek oyunculu dilersek de arkadaşlarımıza birlikte bu oyunu oynayabiliyoruz.
 
 
Farklı farklı karakterlerini yer aldığı ve farklı bölgelere geçiş yaptığımız ve düşmanları temizlediğimiz bu üretim 25 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu bildirim sayesinde kolaylık sağlayabilir ve oyunun çıktığını öğrenebilir ve oyuna direkt olarak sahip olabilirsiniz. Oyunun şu anda ne yazık ki demosu bulunmuyor. Hasebiyle rastgele bir deneme teşebbüsünde bulunamadık fakat çıktığı gün oyunu deneyimleyecek ve elde ettiğimiz tecrübeleri birbirimize aktarabileceğiz. Siz de bu biçim rol yapma oyunlardan hoşlanıyorsanız ve macera ögelerini da seviyorsanız bu üretime bir göz atabilirsiniz.
 
– Roots of Pacha (25 Nisan: piksel, çiftlik, simülasyon)
 
 
Soda Den tarafından geliştirilen ve Crytivo tarafından yayınlanacak olan piksel grafikli çiftlik, simülasyon oyunu Roots of Pacha, 25 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Farklı farklı bölgelere ilerleyebileceğimiz, etrafı keşfedebileceğimiz ve çeşitli kaynaklar toplayabileceğimiz bu ömür simülasyonu oyunu içerisinde bir yandan hayatta kalmaya çalışacak başka yandan ise kendimize ilişkin bir medeniyet kurmaya çalışacağız. Oyun içerisinde farklı farklı klanlar bulunacak, bu klanlarla birlikte kendi medeniyetimizi oluşturabilecek ve kendi kalanımızı tanımaya çalışacağız.
Oyun içerisinde taş evresinde bulunacağız ve taş dönemi içerisinde kendimize ilişkin gereklilikleri yapmaya çalışacağız. Taş Bölümü içerisinde taşları kırabilecek, çeşitli madenlere geçiş yapabilecek, bu madenlerle bir arada çeşitli kaynakların sahibi olabileceğiz. Oyun içerisinde başka yandan balık tutabilecek, ormanlara ilerleyerek çeşitli meyveler ve mantarlar elde edebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Bu imal  içerisinde geniş bir içerik bizleri bekliyor olacak ve etrafı daima olarak keşfedebileceğiz. Roots of Pacha ile kaynaklar toplayabileceğiz ve kendi bölgemizi daha da genişletmeye çalışacağız.
 
 
Dev bir topluluğun kesimi olmaya çalıştığınız ve yırtıcı doğayı keşfettiğimiz bu imal içerisinde tam bir hayat simülasyon tecrübesi bizleri bekliyor olacak. Bu üslup üretimlerde siz de biliyorsunuz ki etrafı keşfedebiliyor, kendimize ilişkin farklı yapılar inşa edebiliyor ve nüfusumuzu arttırmaya çalışıyoruz. Bu oyunda farklı bir tema benimsemiş yani taş zamanı baz alınmış durumda. Taş Dönemi’nde yapılabilecekler siz de bildiğiniz üzere kısıtlı. Bu bölgede yapacağımız aktiviteler ortasında balık tutmak, etraftan çeşitli meyve ve zerzevat toplamak, bunun dışında kendimize ilişkin bir  çiftlik kurmak ve bu çiftlikte birlikte farklı ekinlere sahip olmak ve bunun dışında da farklı yapılarla bir arada nüfusumuzu arttırmak yer alıyor. Oyun içerisinde Taş Devranı teması sahiden de ilgi çekiyor ve bir yandan da piksel grafikte yapısıyla da ön plana çıkmaya çalışıyor.
Oyun içerisinde kullanabileceğimiz ve etrafı keşfedebileceğimiz esnada bizlere yardımcı olabilecek çeşitli binekler bulunuyor. Bineklere binerek etrafı daha süratli bir formda keşfedebiliyor ve daha süratli bir biçimde seyahat edebiliyoruz. Bir yerden bir yere gitmek için bu binekleri elde edebiliyor ve bu bineklerle bir arada kolaylıkla o yere ulaşabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı hayvan çeşitleri ve yapı cinsleri bulunuyor. Bu hayvan tipleri ortasında develer, filler ve daha fazlası yer alıyor. Bunlarla birlikte etkileşime geçebiliyor, onlarla bir arada dost olabiliyor ve sevgi gösterisi yapabiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde etkileşime geçebileceğimiz çok fazla şey yer alıyor diyebilirim.
 
 
Gelişen bir taş zamanı topluluğunun kesimi olabileceğimiz bu oyundan bir yandan kendimizi geliştirecek öbür yandan da medeniyetimiz ve klanımızı büyütmeye çalışacağız. Oyun içerisinde bir klanımız yani bir topluluğumuz yer alacak. Bu topluluğumuzu daima olarak geliştirmeye çalışacak ve burada yer alanları süratli bir formda görevlendirmeye başlayacağıx. Oyun içerisinde etrafı keşfetmeye çalışacak ve çeşitli kaynakları toplamaya başlayacağız. Oyunda hayatta kalmak ve günü geçirmek için balık tutmaya çalışacak, taşları  kırabilecek, ormanlardan çeşitli ağaçlar kesebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Bu sayede hem yeni yapılar inşa edilecek hem de bir yandan da hayatta kalmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde hem tek oyunculu hem de çevrimiçi eşli oyun modu bulunuyor. Tek oyunculu oynamaktan çok bu üslup üretimleri eşli bir formda oynamak yani arkadaşlarınızla birlikte oynamak çok daha eğlenceli olabiliyor. Zira oyun içerisinde öbür oyunlarda olduğu üzere etrafı keşfedebiliyor ve etrafı keşfetmek için de belirli bir mühlet ve vakit gerekiyor. Münasebetiyle bu etrafı keşif ve etraftan çeşitli kaynakları toplamı işini gruplara bölersek daha süratli bir formda gerçekleştirebiliyoruz. Hem vakitten tasarruf hem daha süratli bir halde gelişmek için arkadaşlarınızla bir arada bu biçim oyunları oynamak daha eğlenceli ve daha verimli bir olabilir.
 
 
Oyun içerisinde tekrar üretim mekaniği bulunuyor. Bu üretim mekaniği sayesinde etraftan çeşitli kaynaklar toplayarak çeşitli objeler ve öğeler elde edebiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden çanak çömlek üretebiliyor, bu sistemle bir arada kendimizi günlük hayatta daha kolaylıklar içinde bulabiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden sığ sulardan balıklar tutabiliyor, bu balıklarla bir arada günlük hayatta yiyebileceğimiz yiyeceği buralarda elde etmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde yeniden etraftan taşlar kırabiliyor, metaller işleyebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Bir yandan sanat yapıtlarını öğretebileceğimiz öbür yandan ise kaynakları yanlışsız bir formda kullanmaya çalıştığımız bu oyunda hem köyümüzü geliştirebiliyor hem de nüfusumuzu arttırabiliyoruz.
Oyun içerisinde taş bölümünden başlayarak vakitle bu taş bölümünü aşarak yeni teknolojilerin kilidini açabiliyor ve bu teknolojilerle bir arada kendimizi daha süratli bir formda geliştirebiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden üstte da bahsettiğim üzere yerleşik hayata geçebiliyor, çeşitli tarım alanları inşa edebiliyor ve büyük bir ateş yakabiliyoruz. Oyunda bunun dışında farklı yapılar inşa edebiliyor ve artık yerleşik hayata geçip büyümeye çalıştığımıın göstergesi olarak mesken formunda binalar inşa edebiliyoruz.
 
 
Farklı farklı toplulukların ve karakterlerin yer aldığı bu imal içerisinde kendimize ilişkin bir köy inşa edebiliyor, konutlarla bir arada köyümüzü daima olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde verimli bir çiftlik yaratmaya çalışıyor, bu çifitliklerle birlikte günlük yemek muhtaçlığını karşılayabiliyoruz. Oyunda yalnızca bunlarla sonlu kalmıyor öteki yandan ise kendi konutumuzu tasarlayabiliyoruz ve bu meskeni istediğiniz yere yerleştirebiliyoruz. Bu meskeni dilersek dekore edebiliyor, istediğimiz biçime nazaran dizayn edebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz.
Kısaca toparlayacak olursak bu oyun bizlere hoş bir hayat simülasyonu sunuyor diyebiliriz.
 
Oyun içerisinde birinci etapta taş döneminden başlıyor, yavaş yavaş çeşitli aletler yapıyor ve teknolojiyi yavaş yavaş geliştirmeye başlıyoruz. Oyun içerisinde etrafı keşfedebiliyor, çeşitli kaynaklar toplayabiliyor ve bu kaynakları gelişim aracı olarak kullanabiliyoruz. Oyunda yeniden etrafta keşfedebileceğimiz çeşitler alanlarla birlikte madencilik yapabiliyor, ormanlara giriş yaparak odunlar kesebiliyor ve o elde ettiğimiz kaynakları da köyümüz için kullanabiliyoruz. Oyun içerisinde yavaş yavaş gelişmeye dikkat ediyor ve bu gelişme sayesinde yerleşik hayata geçiyor ve çeşitli yapıların kilidini açabiliyoruz.
 
 
Oyunda yeniden hem yerleşik hayatla bir arada tarım alanları inşa edebiliyor hem de artık hayvan evcilleştirme yoluna gidebiliyoruz. Etrafı gezerken ve keşfederken çeşitli hayvanların üzerine binebiliyor ve onları binek aracı olarak kullanabiliyoruz. Oyun içerisinde ormanlara dalış yaparak ağaçlar kesebiliyor, bu kaynakları binaları inşa etmek için kullanabiliyoruz. Oyunda yeniden başka taraftan günlük yiyecek muhtaçlığımız karşılamak için sulardan balıklar tutabiliyor ve başka taraftan da hayvan avlayabiliyoruz.
 
 
Taş devranı ile başladığımız lakin daha sonra ileri teknolojiye gerçek ulaşmaya çalıştığımız bu imal içerisinde bizlere hoş bir tecrübenin sunulması hedefleniyor. Oyunu istersek tek oyunculu istersek de arkadaşlarımızla birlikte çevrimiçi eşli olarak oynayabiliyor ve bu tecrübeye onları da katılmasını sağlayabiliyoruz. Oyun 25 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor ve siz de bu üslup oyunlardan hoşlanıyorsanız bu üretime bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyunu şu an Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilirsiniz.
 
BONUS
 
– Zombie Soup (5 Nisan: nişancı, shoot’em up)
 
 
AeonSparx Interactive tarafından geliştirilen ve Astrolabe Games tarafından yayınlanacak olan nişancı, shoot’em up aksiyon oyunu Zombie Soup, 5 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Üstten görünümlü bu aksiyon nişancı oyunu içerisinde beklenmedik olaylarla karşılaşabilecek, büyük bir aksiyon içerisine dalabilecek ve farklı farklı bölgelere ilerleyebileceğiz. Oyunda karşımıza çeşitli cinste zombiler çıkacak, bu zombileri alt etmek için silahlarımıza davranabilecek ve ortalığı mermi manyağı yapabileceğiz. Oyunda  Ricky isimli bir karakteri denetim edecek, bu karakterin denetimine büsbütün biz yapacak ve zombilere karşı bu kuvvetli uğraşta hayatta kalmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde olağan zombiler haricinde bir de işveren zombiler olacak. Bu işveren savaşlarını aşmak için kendi reflekslerimize ve silahlarımıza güvenmemiz gerekecek. İşveren savaşları olağan düşmanlara göre daha sıkıntı ve daha çetin geçecek. Hasebiyle bunları alt etmek için de büyük bir ter dökecek ve mermileri işveren zombinin üzerine yağdırmamız gerekecek.
Oyun içerisinde renkli karakterler, renkli grafikler ve çeşitli cinste zombiler bulunacak. Bu zombileri alt etmek büsbütün bizim işimiz olacak. Oyunda karşımıza çıkan zombilerin farklı atak çeşitleri, farklı canları ve farklı tipleri bulunacak. Bunları alt etmek için sağdan sola kaçabilecek, üzerlerine direkt nişanı alıp ateş edebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde kaçırılan bir kızı kurtarmak için büyük bir çabaya atılacağız ve bunun yanı sıra bu çabada hayatta kalmak için karşımıza çıkan irili ufaklı düşmanları alt etmeye çalışacağız. Öte yandan oyunda yalnızca nişancı ve aksiyon ögeleri bulunmayacak. Bunun yanı sıra bulmaca öğeleri de oyun içerisinde bizlere aktarılacak. Bu bulmaca öğeleri kolaydan zora hakikat bir zorluk düzeyini bizlere sunacak. Bu yapıya nazaran de bulmacalar üzerinde ustalaşmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde etrafta çok fazla patlamalar, mermiler ve daha fazlası yer alacak. Ortalığın savaş alanına döndüğü bu üretim içerisinde etraftan gelen düşmanları alt etmeye çalışacak, sağdan soldan gelen düşmanları ve düşman kümeleri üzerine patlayıcılar atabileceğiz ve bu işin içerisinde irili ufaklı birçok küme bulunacak. Bu kümeleri alt etmek için çeşitli ataklar yapabilecek ve kendimize uygun stratejiler belirlemeye çalışacağız.
 
 
Zombi dolu bu kasabada oyun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli silahlar yer alacak. Bu silahlar ortasında makineli tüfekler ve hafif makineli tüfekler bulunacak. Bunları etraftan bulabilecek ve kullanabileceğiz. Envanter sisteminin yer aldığı bu oyun içerisinde etrafı araştırmak da çok ehemmiyet arz edecek. Münasebetiyle oyun içerisinde bu tüfekleri bulmak, envanterimize atmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde uzak menzilli hücumlardan yakın menzilli akınlara kadar birçok çeşit silah çeşidi bulunacak. Uzaktan saldırırlar ortasında tekrar silahlarımızı ateşleyebilecek ve düşmanların üzerine mermi yağdırabilecek, yakın akınlar ortasında ise sopalarımıza, baltalarımıza ve daha fazlasını davranabileceğiz. Hasebiyle oyun içerisinde çok çeşitli silah cinsleri ve hem uzak menzilli hem de yakın menzilli aksiyona taarruzları yer alacak.
Zombilerin istila ettiği bir kasabada atıldığımız bu macera içerisinde genç bir kızı kurtarmak için büyük bir gayrete atılıyoruz. Bu gayret esnasında karşımıza çeşitli düşman çeşitleri ve zombiler çıkıyor. Bu zombi tiplerini aşmak için etrafı araştırabiliyor, çeşitli kaynaklar toplayabiliyor ve bunları düşmanların üzerinde kullanabiliyoruz. Temel hedefimizin bir kızı kurtarmak olduğu oyun içerisinde farklı farklı bölgelere ilerliyor ve bu bölgelerdeki düşman çeşitliliğini ve kümelerine ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Ortalığı inanca almaya çalıştığımız bu oyun içerisinde bir yandan hayatta kalmaya çalışıyor başka yandan da kızı kurtarmak için çeşitli ataklar yapıyoruz.
 
 
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim yakın – uzak dövüş silahların haricide bir de patlayıcılar bulunuyor. Patlayıcıları da düşmanlar üzerine atabiliyoruz ve daha çok kümeler üzerinde bunları kullanabiliyoruz. Karşımıza şayet bir düşman kümesi çıktıysa elimizdeki patlayıcıyı onların üzerine atabilir ve toplu bir formda onları katledebiliriz. Hasebiyle patlayıcılar bu oyun içerisinde çok ehemmiyet arz ediyor. Patlayıcıların yanı sıra tekrar uzak menzilli olarak kullanabileceğimiz hafif makineli tüfekler, keskin nişancılar, pompalı tüfekler ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Oyunda tekrar başka silah cinsleri ortasında sopalar, tabancalar, havai fişekler ve daha fazlası yer alıyor. Bunlara kullanmak için de envanterimizden seçmek gerekiyor. Münasebetiyle oyun içerisinde çok çeşitli bir silah kütüphanesi var diyebilirim.
 
Savaş alanına dönen bir kasaba içerisinde atılacağımız macerada işveren savaşları çok kıymet arz edecek. İşveren savaşlarında çok şiddetli bir tecrübe bizleri bekliyor olacak. Münasebetiyle işverenin hücumlarından kaçınmak için etrafta koşturacak, sağa sola kusabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Güçlü silahlar elde edebileceğimiz bu oyun içerisinde işverenleri alt etmek için bu silahları kullanabileceğiz. Münasebetiyle etrafı keşfetmek ve güçlü silahlar bulunmak bu işverenleri alt etmenin anahtarıdır diyebilirim.
 
 
Atılacağımız bu macera içerisinde farklı farklı bölgelere ve yerlere ilerleyecek bu yerlerin özelliklerinden ve açıklarından faydalanabileceğiz her yerin kendine ilişkin teması ve farklı zorlukları bulunacak. Bu yerler ortasında ilerleyebilecek ve yeni yerlerin kilidini açabileceğiz. Bu bölgelerde farklı düşman çeşitleri bulunacak ve bu bölgelerim temizlenmesi büsbütün bize ilişkin olacak. Her bölgede farklı düşman tiplerinin karşımıza çıkması mümkün. Münasebetiyle bir bölgeye girdiğimiz vakit bu bölgeye uygunca araştırmalı, etrafı keşfetmeli ve büsbütün inançta olduğumuzu hissetmemizi sağlamalı. Oyun içerisinde etrafı keşfederek çeşitli silahlar ve kendimize yarar sağlayacak objeler bulabilir ve bunları da düşmanlar üzerinde kullanabiliriz.
Kızı kurtarma operasyonunda art planda elbette çeşitli zorluklar yaşayacağız bu kıssa kapsamında bizim nasıl maceraları atılacağımız ve hangi yollardan geçeceğimiz ortaya çıkacak. Bu kıssa bizlere hem orta sahneler hem de karakterler ortası konuşmalar aracılığıyla aktarılacak. Oyun içerisindeki orta sahnelerde yeniden karakterimiz konuşabilecek ve bu sayede oyunun akışında neler olup bittiğini öğrenebileceğiz.
Oyun içerisinde karakterimiz bir öteki karakterle etkileşime geçebilecek ve onlar bir arada diyaloğa girebilecek. Diyaloğa girdiği esnada bizlere çeşitli seçimler de sunulacak ve bu seçimleri belirlemek büsbütün bizim işimiz olacak. Bu seçimlerin öykü konusunda yahut ilerleme konusunda bir değişikliğe yol açacağını şu an için söyleyemem. Oyunun açıklamalarında da rastgele bir bilgi bulunmuyor. Münasebetiyle bu seçimlerin nasıl bir tesir edeceği şu anda merak konusu diyebilirim.
 
 
Nişancı aksiyon ve macera ögelerini bünyesinde barındıran ve bu çeşit içerisine bulmaca serpiştiren bu üretim 5 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmayı bekliyor. Üstten görünümlü kamera bakış açısına sahip bu oyun içerisinde büyük bir macera bizleri bekliyor. Siz de bu şekil nişancı aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale bu göz atabilir ve çıkış yaptığı gün deneyimleyebilirsiniz.
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra oyunun bir demo sürümü bulunuyor. Demo sürümünü Steam üzerinden indirebilir ve oyunu bir kısmını oynayabilirsiniz. Bu demo sürümü sayesinde oyunun bir kısmını oynayabilir, oyunun mekaniklerine deneyimleyebilir ve nasıl bir yapıya sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Hasebiyle bu demo sürümünü deneyerek oyuna satın alıp almayacağınıza da karar verebilirsiniz.
– Curse of the Sea Rats (6 Nisan: aksiyon, macera)
 
 
Petoons Studio tarafından geliştirilen ve PQube tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, platform oyunu Curse of the Sea Rats, 6 Nisan tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Platform usulalarını da bünyesinde barındıran bu oyun içerisinde farklı farklı bölgelere ilerleyecek, bu bölgenin farklı platform zorluklarıyla başa çıkmaya çalışacak ve burada bulunan farklı düşman çeşitleri ile uğraşa girişeceğiz. Farklı farklı fare tiplemelerinin denetimini elimize alacağımız bu oyun içerisinde bir büyücü tarafından fareye dönüştürülmüş olarak yer alacak ve buradaki asıl maksadımız ise tekrardan eski halimize dönmek olacak.
Bir halde tarafından farelere dönüştürüldüğümüz bu oyun içerisinde farklı düşman cinsleri karşımıza çıkacak, düşman cinslerinin her birinin farklı özellikleri ve farklı maharetleri bulunacak. Bunların karşısında bir formda duracak ve sağa sola atlayıp zıplayacak ve onlara karşı atak yapabileceğiz. Oyun içerisinde olağan düşmanların haricinde bir de işveren savaşları bulunacak. İşveren savaşları olağan uğraşlardan daha fazla zorluğu bizlere sunacak ve bunları alt etmek için de farelerin gücünden yararlanmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde yer alan fareler çok atik ve çevik olarak karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde sağdan sola yanlışsız atlayabilecek, süratli bir biçimde atılım yapabilecek ve düşmanlardan gelen karşı hücumlara karşı kendimize kollayabileceğiz. Oyunda yeniden birden fazla yetenek bulunacak ve bu yeteneklerin kilidini ileriki safhada açabileceğiz. Birçok yeteneğin bulunacağı bu oyun içerisinde farklı farklı ve yeni yeteneklerin kilitlerini açabilecek ve bu yetenekleri düşmanları alt etmek için kullanabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde istersek de tekli istersek de lokal eşli olarak oynayabilir, arkadaşımızla birlikte bu seyahate devam edebiliriz. Bu usul oyunlar arkadaşlarla bir arada daha zevkli olacağından mahallî eşli modunu öncelikle sizlere tavsiye ederim. Tek başımıza ilerlemektense arkadaşlarla bir arada düşmanları alt etmek, düşmanlara karşı çeşitli taarruzlar yapmak ve tehlikeleri denetim altına almak çok daha eğlenceli ve kolay olacak.
Büyük bir maceraya atılacağını platform aksiyon macera oyunu içerisinde çeşitli animasyonlar, karakterler ve çok daha fazlası bizleri sunulacak. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeler bulunacak, bu bölgelerin her birinin farklı teması ve farklı yapısı bulunacak. Buralara ilerleyerek karşınıza çeşitli tehlikeler çıkacak ve bu tehlikelerin her birini ortadan kaldıracağız. Oyun içerisinde etrafı keşfederek yeni yetenekleri açabilecek ve düşmanların üzerinde bu yetenekleri kullanabileceğiz. Oyunda farklı farklı yetenekler bulunacak ve bunları düşmanları alt etmek için kullanabileceğiz.
Renkli animasyonlara ve sanat tarzına sahip bu oyun içerisinde parkur zorlukları da ön plana çıkacak. Hem animasyonlarıyla hem karakterleri ile hem de atmosferiyle ön plana çıkmaya çalışan bu oyun içerisinde aksiyon macera ve platform ögeleri yer alacak. Oyunda tekrar ışık ve gölge efektleri, detaylı ortam, ilgi cazip atmosferlere ve çok daha fazlası yer alacak. Oyun içerisinde tekrar düşmanlara karşı gelebilecek ve bu kapsamda bir cam barına sahip olacağız. Bu bar ne kadar azalırsa hayatımız o kadar çok tehlikede diyebiliriz.
 
 
Oyunda ormanlardan mağaralara taşlık alanlardan zindanlara ve bataklıklara kadar birçok bölgeye adım atacak, buraların zorluklarının üstesinden gelmeye çalışacağız. Oyunda dövüş mekanikleri yer alacak ve bununla birlikte düşmanları yakından kılıcımız ve yumruklarımızla alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde aksiyon ve dövüş sistemi pek tatmin edici bir tecrübe sunmayı hedefliyor. Farklı düşmanların çıkacağı ve farklı platform zorlukların yer alacağı bu oyun içerisinde büyük bir macera için kolları sıvıyoruz.
oyunda Yeniden farklı platform zorluklara gönder bu platform zorlukları ortasında üste tırmanmak için çeşitli atlama sekansları soldan sağa hakikat ilerleyebileceğiniz bu ayın içerisinde karşıdan karşıya atlayacağımız platform zorlukları ve çok daha fazlası bizlere sunuyor Bunun içerisinde çeşitli tuzak alanları ve zorluklar bizleri bekliyor olacak hasebiyle bunları aşmak ve bu zorluklara dikkat etmek büsbütün bizim işimiz olacak
 
 
Oyunda biz oyuncular olarak etrafı keşfetmek için farklı bölgelere ilerleyebilecek ve bu bölgelerdeki yeni kapıların kilidini açabileceğiz. Oyunda üstte da bahsettiğim üzere farelerin denetimini elimize alabilecek ve farklı düşmanlara karşı gelmeye çalışacağız. Oyun içerisinde 4 farklı oynanabilir karakter bulunacak ve bu karakterlerin her birini farklı özellikleri ve yetenekleri bulunacak. Bunların yeteneklerinden yararlanmak ve faydalanmak için özel ataklar gerçekleştirebilecek ve düşmanları bu formda kolaylıkla alt etmeye çalışacağız.
Tek başımıza yahut lokal eşli olarak oynayabileceğiniz bu oyun içerisinde en fazla üç arkadaşımızla birlikte oynayacak yani bu oyunda 4 bireyle birlikte yer alacağız. 4 şahısla birlikte yer alabileceğimiz bu oyun içerisinde işveren savaşları çok daha kolay geçebilecek. Münasebetiyle işveren savaşları içerisinde düşmanı ablukaya almak, daima ve süratli olarak ataklar gerçekleştirmek, düşmanın canını çok daha süratli bir halde indirecektir ve böylelikle onu daha kolay bir formda alt edebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde yer alan karakterlerin güçlü ve zayıf istikametleri de bulunacak. Bu güçlü ve zayıf taraflarının nasıl bir formda kullanılacağı büsbütün bize ilişkin olacak. Oyunda tekrar her bir karakter için özel ve yeni hünerlerin kilidini açabilecek ve onları geliştirebileceğiz. Oyunda bir maharet ağacımız kullanacak ve bu maharet ağacıyla birlikte yeni yeteneklerin kilidini açabilecek ve bu yetenekleri daha yüks

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu