Oyun

“God of War”, NVIDIA DLSS ve NVIDIA Reflex Takviyesiyle Geldi

NVIDIA’nın yeni GeForce Game Ready Şoförü, tüm zamanların en düzgün aksiyon oyunlarından biri olarak kabul edilen God of War’ın birinci gün optimizasyonlarını ve sadece GeForce RTX oyuncularının erişebileceği NVIDIA DLSS ve NVIDIA Reflex takviyesini içeriyor. 

NVIDIA Game Ready Şoförü, çoklukla GeForce kullanıcıları için yeni özellikler eklemek için güncelleniyor. Yeni Game Ready Şoförü ile yapay zeka dayanaklı Dinamik Muhteşem Çözünürlük için bir geliştirme olan NVIDIA DLDSR ve en sevilen klasik oyunların manzara kalitesini geliştirmek için birkaç yeni Freestyle filtreleri ekleniyor.

NVIDIA DLSS ve Reflex, PC’de Keskin bir God of War Tecrübesi Sunuyor 

God of War, NVIDIA DLSS ve NVIDIA Reflex üzere NVIDIA RTX teknolojileriyle birlikte piyasaya sürülüyor.

NVIDIA DLSS ile God of War Performansında %45’e Kadar Artış

Yapay zeka sürece teknolojisi ve sırf GeForce RTX GPU’larda bulunan özel tensör çekirdekleri ile desteklenen DLSS, doğal çözünürlük kalitesinde manzara ile birlikte çarpıcı grafik detaylarını korurken, God of War’da kare suratlarını artırıyor. 

DLSS etkinleştirildiğinde, performans 4K’da %45’e kadar artırılarak oyuncuların inanılmaz grafikler, daha yüksek kare suratları ve kusursuz imaj kalitesiyle God of War oynamasına imkan tanıyor.

God of War, NVIDIA Reflex ile %22 Daha Duyarlı 

Hassas oyunlar daha sürükleyicidir ve oyuncuların komutlarının daha hassas olarak iletilmelerini sağlar. God of War’ın hareket suratı ve harika komboları, oyuncular için oyunun en kuvvetli kısımlarının üstesinden gelmek için büyük değer taşıyor. Bir PC’nin sistem gecikmesi seviyesi yüksekse, oyun yavaşlar ve denetimler geç karşılık verir. Komboları birbiri arkasına yapmak daha zordur, yana kaçmalar hakikat vakitte yapılamaz ve böylelikle oyun tecrübesi kötüleşir. 

NVIDIA Reflex, GeForce 900 Serisi ve daha yeni GPU’lar için, sistem gecikmesini süratli ve kolay bir halde %22’ye varan oranlarda azaltarak oyunu daha süratli ve daha hassas hale getiriyor. 

DLDSR – IQ’yu Yükseltmek için Yedek GPU Döngülerinizi Kullanın 

GPU’ya yüklenmeyen oyunları deneyimleyen oyuncular Prey, Starcraft 2, Diablo III üzere klasik oyunlarda yepyeni oyunun grafik düzeyini artırmak için DLDSR’nin yedek GPU döngülerini kullanmasını sağlayabilir. DLDSR, oyuncuların en sevdikleri oyunlardaki görselleri, performansı daha az etkileyerek iyileştirebildiğinden bilhassa GPU kullanımı düşük olan 1080p yahut 1440p monitörlerdeki kullanıcılar için yararlı hale geliyor.

DLDSR, örtüşme ve doku detayı ortasında ayrım yapmak için çizgileri ve kenarları tanımak üzere eğitilmiş tensör çekirdek hızlandırmalı yapay zeka ağı kullanarak DSR’yi geliştiriyor. Bu yapay zeka tabanlı yaklaşımın gelişmiş doğruluğu sayesinde DLDSR, DL (derin öğrenme) olmayan üstün örneklemeye nazaran daha az pikselin oluşumunu sağlarken manzara kalitesini düzgünleştirme imkanı sunuyor.

Örneğin, 2,25x faktörüne ayarlanan DLDSR, DSR’nin 4x’e ayarlandığındaki üzere gelişmiş netlik ve zamansal kararlılık üzere görsel olarak benzeri sonuçlar sağlar fakat daha yüksek bir FPS’ye ulaşır. NVIDIA Denetim Paneli’nden ulaşılabilen DLDSR birden fazla oyunda çalışır. 

Yeni FreeStyle Filtreleri 

En yeni Game Ready Şoförü ayrıyeten uygulamanın ayarlar menüsünde, GeForce Experience’ın oyun içi yerleşimi etkinleştirildiğinde oyun sırasında Alt+F3 tuşlarına basarak erişilebilen üç yeni gelişmiş FreeStyle filtresi (SSRTGI, SSAO ve Dynamic DOF) sunuyor. 

  • Yaygın olarak “Işın İzleme Yine Gölgelendirme Filtresi” olarak bilinen SSRTGI (Ekran Alanı Işın İzlemeli Küresel Aydınlatma), daha fazla derinlik ve gerçekçilik duygusu yaratmak için en sevilen oyunların aydınlatmasını ve gölgelerini güzelleştirir.
  • SSAO (Ekran Alanı Çevresel Perdeleme), bilhassa loş ışıklı/iç yer ortamlarında, 3B objelerin kesişme noktalarının yakınındaki gölgeleri belirginleştirir. 
  • Dinamik DOF (Alan Derinliği), oyunlara daha sinematik bir tansiyon hissi vererek sahne içindeki objelerin yakınlığına dayalı olarak bokeh usulü bulanıklık uygular.

Ölçekleyici Teknolojilerinin Karşılaştırması 

GPU üreticilerinin mevcut tüm ölçekleyicileri, maksatlarına ulaşmak için farklı teknikler kullanıyor. Bu yüzden sırf pazarlama etiketlerini “ultra kaliteli” yahut “kaliteli” üzere kıyaslamak, elma ile elmayı karşılaştırmak üzere olmayacaktır ve kıymetli ölçüde farklı imaj kalitesi düzeyleri sunacaktır. Bir tekniğin “ultra kaliteli” modu, öbür bir tekniğin “kaliteli” moduna benzeri imaj kalitesi sağlayabilir. Bu nedenle, farklı ölçekleme tekniklerini kıyaslamak ve karşılaştırılabilir IQ’yu bulmak için her vakit imaj kalitesi modlarına bakılmalı ve akabinde performansı ölçülmelidir. NVIDIA, bu “Iso-kalite karşılaştırması”nı kolaylaştırmak için  ICAT adlı bir araç sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu