BilimTeknoloji

NFT’lerle kara para aklama ve dolandırıcılık olayları artıyor

Geçtiğimiz yıldan beri gündemden düşmeyen NFT’ler dijital bir varlığın eşsiz olduğundan dolayı birbiri yerine geçemediği blok zinciri tabanlı dijital öğelerdir. Ethereum üzere blok zinciri üzerine NFT sayesinde birçok bilgi depolayabilirsiniz. Bu bilgiler ses, fotoğraf, görüntü üzere dijital evraklar olabilir.

NFT’ler kara para aklama olaylarının merkezine yerleşme yolunda

Chainalysis’in hazırladığı rapora nazaran NFT’leri kara para aklama hedefiyle kullananların sayısı artıyor. Bu da NFT’lerin üzerine gölge düşürüyor.

Rapora nazaran NFT’ler, dolandırıcılık, makûs hedefli yazılım operatörleri, hırsızlık üzere pek çok alanda kullanılmakta.

Grafikte görüldüğü üzere NFT’lerin makûs gayeli kullanımı ile 2020 yılında çok fazla çıkar sağlanmamış olsa da 2021 yılında bu yarar değerli ölçüde artmış durumda.

NFT üzerinden kara para aklama şimdi çok büyük sayılara ulaşmadı. Fakat NFT’lerin takibinin kolay olmaması bu sayıyı artırabilir ve NFT’ler yeni bir dolandırıcılık merkezi haline gelebilir.

Raporda ayrıyeten NFT sahiplerinin NFT’lerinin bedelini yapay olarak artırmak için yıkama ticareti (wash trading) yaptıklarından kelam edilmekte. Raporda bu usulü kullananların birçoklarının kârsız olduğu lakin başarılı olanların çok fazla haksız yarar sağladığı görülmekte.

Yıkama ticareti, kısaca hayali bir alım satım süreci olarak tanımlanabilir. Burada emel, alım satımı yapılan borsanın hacmini yükseltmektir. Fakat bu, Türkiye dahil birçok ülkenin maddelerine karşıttır.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Blockchain Haberleri
  • NFT’lerle kara para aklama ve dolandırıcılık olayları artıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu