Bilim

COVID-19 testlerinde yeni devir: Akıllı telefonlar devreye giriyor

2019’un sonlarında patlak veren, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin vefatına sebep olan koronavirüs, insanlık için hala büyük bir tehdit. Her ne kadar aşılama çalışmalarında büyük evre kaydedilse de, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni bir varyant nedeni ile istenen sonuç tam manasıyla alınamıyor.

COVID-19 testleriyle ilgili de son periyotta kıymetli gelişmeler yaşanıyor. Bilhassa PCR testlerinin pahalılığı ve süratli antijen testlerinin vakit zaman yanlış sonuç verebilmesi üzerine harekete geçen bilim insanları, akıllı telefonları devreye sokan yeni bir test tekniği üzerinde çalıştıklarını duyurdu. 

Akıllı telefon kamerasıyla COVID-19 testi mümkün olacak

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’ndeki bir küme bilim insanı, tüm dünyada uygulanan ve güvenilirliğiyle bilinen PCR testlerine doğruluk hissesi büyük ölçüde yakın olan, akıllı telefon kameralarını kullanan yeni bir test prosedürü üzerinde büyük basamak kaydettiklerini açıkladı. 

JAMA Network Open mecmuasında yayınlanan bir makaleyle duyurulan smaRT-LAMP ismi verilen yeni test yolu, akıllı telefon kameraları aracılığıyla kişinin tükürüğündeki koronavirüs patojenlerini test ederek 25 dakikada sonuç veriyor ve piyasada sıklıkla kullanılan süratli antijen testlerinden daha muteber.

Bilim insanları, test için gerekli ekipmanların kendilerine 100 dolara mal olduğunu, lakin şahısların bir test için 7 dolar civarı ödeyerek testlerini gerçekleştirebileceğini tabir etti.

smaRT-LAMP ismi verilen testin yapılabilmesi için araştırma grubunun geliştirdiği uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Akabinde tükürük örneğinin kimyasal solüsyonla karıştırılarak sıcak bir plaka üzerine konumlandırılan bir test kitine yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kitin bünyesinde tepkilere reaksiyon olarak yanabilen floresan boya ve LED ışık barındırdığını da belirtelim.

Daha sonra uygulamanın faal hale getirilmesi gerekiyor. Uygulama. bu süreçte her 10 saniyede bir akıllı telefonun art kamerasından çekim yapacak ve renk tepkilerine bağlı olarak testin sonucunu ve viral yük ölçüsünü belirleyecek.

Son olarak smaRT-LAMP prosedürünün şimdi kullanıma sunulacak düzeyde olmadığını ve geliştirme basamağında olduğunu belirtmekte yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu