Teknoloji

Musk, Bitcoin’in Yaratıcısı Nakamoto’nun Gerçekte Kim Olduğunu Açıkladı!

Elon Musk, kripto para ünitesi uzmanı Nick Szabo‘nun Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceği konusunda değişik bir açıklama yaptı. Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Musk, “Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden evvel fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin neler yazdığını görebilirsiniz” dedi.

Tesla’nın ve SpaceX’in işvereni, Bitcoin’i kimin yarattığını tam olarak bilmediğini, lakin Szabo’nun teorilerini dünyanın önde gelen kripto para ünitesinin yaratılması için temel teoriler olarak göründüğünü söyledi: “Görünüşe nazaran Nick Szabo, bu fikirlerin evriminden muhtemelen herkesten daha fazla sorumlu. O Nakamoto olmadığını argüman ediyor, lakin bundan emin değilim. Bitcoin’in gerisindeki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu olan kişi oymuş üzere görünüyor.

  • Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bitcoin birinci olarak Ekim 2008’de, insanların bir yahut tahminen de birkaç kişi olabileceğine inandıkları bir takma isim olan Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkartıldı. 2014 yılında, bir dilbilim araştırmacıları takımı, Szabo ve başka 10 potansiyel ismin yazılarının yanı sıra Nakamoto’nun bitcoin teknik incelemesini inceledi. Sonuçta, Szabo’nun yazısı ile bitcoin teknik incelemesi ortasındaki dilsel benzerliklerin sayısının gizemli derecede yüksek olduğunu açıkladılar. Dahası, öteki muhtemel isimlerin hiçbirinin bu eşleşme kadar güzel olmadığını eklediler.

2015 yılında yayınlanan bir New York Times raporu da, Bitcoin’in icadını Szabo’ya bağlıyordu. Szabo, Bitcoin ile kontaklı olarak, 1998’de “bit altın” kripto para ünitesini yarattığında dikkatleri daha da üzerine çekmişti.

Musk, Bitcoin’in yaratıcısının kimliğinin gerisinde yatan gerçek ismin pek bir manası olmadığını düşündüğünü de söylüyor: “İsim nedir? Bir fikre iliştirilmiş bir isim… Nitekim ne manası var?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu