Mobil

Dimensity 9000, Snapdragon 8 Gen 1’den çok daha ucuz olacak

Son vakitlerde kısır bir döngüye giren ve ne kadar gelişirse gelişsin günlük kullanımda kullanıcılara performans farkı (üst düzey baz alındığında) göstermeyen işlemci bölümünde üreticiler yeni amiral gemileri için taşınabilir çipler üzerinde çalışıyor. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1’i çok öncesine tanıtması ve dün tanıtılan Xiaomi 12 serisiyle resmen piyasaya sürmesinden sonra gözler MediaTek cephesine çevrilmişti. MediaTek cephesinden gelen bilgiler ise Dimensity 9000 ‘in Snapdrgon 8 Gen 1’den çok daha ucuz olacağını gösteriyor..

Dimensity 9000 fiyatıyla dikkat çekiyor

Yıllardır rekabet ettiği Qualcomm ile ortasındaki farkı son yıllarda kapatmaya başlayan MediaTek, giriş ve orta segmentte başarılı işlemciler üretmeyi başardı. Lakin üst segmentte dişli bir temsilcisi olmadığından Snapdragon modelleri her yıl üreticilerin en büyük gözdesi. Dimensity serisiyle bu açığı da kapatmak için çalışmaya başlayan şirket Dimensity 1000 serisinin akabinde artık de Dimensity 9000 modelini piyasaya sürüyor.

Dimensity 1000 serisinde mevcut amiral gemisi işlemcileri yakalayamayan MediaTek, Qualcomm’un bir evvelki üst düzey çipine anca yetişebilmişti. Lakin önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Dimensity 9000, aldığı skorlarla Snapdragon 8 Gen 1’i yakalamayı başarıyor. 4nm üretim sürecinden geçecek olan bu yonga seti, Snapragon kadar süratli olurken verimlilik tarafında daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

Ayrıyeten Dimensity 9000’i Snapdragon 8 Gen 1’e nazaran bir adım öne taşınmasını sağlayan bir öteki ayrıntı ise fiyat. Yakında tanıtılacak MediaTek üretimi işlemcinin 100-110 dolar düzeyinde bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bu da onu Snapdragon 8 Gen 1 karşısında çok daha makul kılıyor. Hakikaten Qualcomm’un işlemcisi 130-140 dolar düzeyinde. Bu da yüzde 30 üzere bir fark doğuruyor.

Pekala sizce bu kere MediaTek, Qualcomm’u yakalayabilecek mi? Siz hangi işlemci üreticisini tercih ediyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu