Oyun

Monster Pusat Virtual 7.1 RGB Headset Lite İncelemesi

Monster’ın laptop’lar kelam konusu olduğunda yıllar içinde nasıl bir güç haline geldiğini, ülkemiz için ne tabir ettiğini tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Öbür taraftan Monster’ın laptoplar konusundaki başarısı ve yeni model çıkartma iştahı o derece yüksek ki çok başarılı kimi eserleri geri planda kalabiliyor. Buna bir örnek, Monster’ın bir evvelki jenerasyon Pusat kulaklıklarıydı. Ofise geldiğinde performansı ve rahatlığı ile bizleri hiç beklemediğimiz ölçüde şaşırtmıştı. Neyse ki piyasada da kendisine güzel bir yer edindi, hakkı olan övgüleri aldı. Bu kez Pusat serisinin daha yeni ve daha renkli bir üyesini inceliyoruz ve hazır olun, tekrar düzgün şeyler söyleyeceğiz.

Dizayndan başlarsak, Pusat Lite epey iri bir imgeye sahip ve şoförlerin ardında bulunan kocaman Monster logosu da bu hissi destekliyor. Bu his yalnızca imajla de kalmıyor, 50mm kocaman şoförler ve metalle güçlendirilmiş baş bandına sahip olan kulaklık 425 gramlık yüküyle da incelediğimiz en ağır kulaklıklardan birisi oluyor. Korkmayın, bu his kulaklığı başınıza taktığınız anda geçiyor çünkü daha evvel Plantronics’in harikaya eriştirdiği baş bandı sisteminin kullanılması sayesinde, eser sizi katiyen yormuyor ve en hoşu de ayarlamaya gerek bile kalmadan cuk diye başınıza oturuyor. Çevresel olarak şoförleri saran RGB aydınlatma ise biraz pastel kalsa da göze beğenilen görünüyor.

Pekala, eserin oyun ve müzik performansı nasıl? Öncelikle şoförlerin ardında rastgele bir denetim yok. Bunun yerine kulaklığın kablosu üzerindeki büyükçe kumandadan ses, RGB aydınatma, mikrofon ses kesme ve sıkı durun, titreşimi açıp kapatma ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Pusat Lite titreşimin denetiminin hakkını veriyor çünkü bas konusunda epeyce kuvvetli bir eser olmuş. 50mm şoförler bas ve midlerde son derece tutarlıyken, tiz yüklü bir EQ seviyorsanız sizi çok tatmin etmeyebilir. Eserin frekans aralığı bölüm standartı diyebileceğimiz 20Hz-20Khz aralığında ve ses düzeyi sahiden çok yüksek. Sakın sesi sonuna kadar açmak üzere bir yanılgı yapmayın, isminizi falan unutursunuz, bizden söylemesi.

Eserin mikrofonu da beklenmedik ölçüde başarılı bir performans sağlıyor. Kardeş mecmuamız LEVEL grubuyla yaptığımız saatler süren oyun tecrübesinde herkesten artı puan almayı da başardı. Ses net biçimde karşıya iletiliyor ve ses düzeyi de pek tadında.

Bu ortada Pusat Lite ile alakalı en sevmediğimiz nokta, örgü kablosunun son derece kalın ve sert olması. Ne yaparsanız yapın 2.2m uzunluğundaki kablo bir yerlere dolanıyor ve bir biçimde hareketlerinizi engellemeyi başarıyor. Kalitesinde hiçbir ıstırap yok lakin dediğimiz üzere, çok kalın ve esnekliği düşük.

Monster Pusat Lite, isminden da anlayacağınız üzere çevresel sesi entegre DAC yerine sanallaştırma yoluyla sizlere sunan bir eser. Windows Sonic kullandığınızda oyunlardaki pozisyon doğruluğu son derece başarılı ve sürpriz, Pusat Lite müzik dinlerken de çok keyifli bir tecrübe sürüyor.

Sonuç

Açıkçası bu ayın en büyük sürprizi oldu bu eser. 499 TL‘lik fiyatıyla gerçek bir fiyat performans canavarı olmuş Monster Pusat Virtual 7.1 RGB Lite. Misal fiyat seviyesinde Logitech G335 üzere çok kuvvetli ve epeyce hafif bir rakibi olduğunu belirtelim lakin şu kesin, Pusat 7.1 Lite ayaklarını yere sağlam basan bir eser olmuş.

CHIP Online Notu: %87

+ Fiyat performans oranı yüksek
+ Epey konforlu
+ RGB takviyesi
+ Mikrofon kalitesi
– Bir oldukça ağır
– Kablo çok kalın ve esnekliği düşük
– Kablodaki kumanda çok büyük

Kürşat Vakit

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu