Donanım

IoT için 12. Kuşak Intel Core işlemciler tanıtıldı

Intel, Performance çekirdekler ve Efficient çekirdekleri Intel® Thread Director ile birleştiren performans hibrit mimarisini sunmak üzere uç için geliştirilen birinci işlemci ailesi olan 12. Jenerasyon Intel® Core™ işlemcilerin (kod ismi: Alder Lake S serisi ve H serisi) lansmanını bugün CES 2022’de yaptı. Objelerin İnterneti (IoT) uygulama inovasyonunu hızlandırmak için geliştirilen bu yeni işlemciler; perakende, üretim, sıhhat ve dijital güvenlik müşterilerine daha yüksek çekirdek sayısı ve gelişmiş grafik/medya/ekran ve yapay zekâ yeteneklerini geniş bir fiyat, performans ve güç aralığında sunuyor. 

12. Kuşak Intel Core işlemci ailesi; Intel’in yeni performans hibrit mimarisi ve Intel 7 süreç teknolojisinin kombinasyonuyla perakende, üretim ve görüntü için mevcut öteki tahlillerden kendisini ayıran değerli özellikler sunuyor. Bu özellikler, şunları içeriyor:

 • Yüksek bilgi süreç performansı ve daha ağır IoT iş yükleri için esneklik.
 • Ek donanım olmaksızın daha süratli yapay zekâ ve derin öğrenme yetenekleri.
 • Gömülü kullanım durumu güvenilirliği.
 • 4K ve 8K ekranları desteklemek için gelişmiş entegre grafik süreç üniteleri.
 • Savunmasız IoT aygıtları akınlara karşı savunmak için donanım tabanlı güvenlik.
 • IoT müşterilerinin hedefledikleri uygulamalara uygun işletim sistemini seçebilmesi için, birden fazla işletim sistemini destekleyecek güçlü bir ekosistem ve açık kaynak toplulukları. 

Alder Lake S serisi

IoT’ye yönelik 12. Kuşak Intel Core masaüstü işlemcileri; 10. Jenerasyon Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacılıklı  performansta 1,36 kata kadar daha süratli, çok iş parçacıklı performansta 1,35 kata kadar daha süratli, grafik performansında 1,94 kata kadar daha süratli ve GPU imaj sınıflandırma çıkarım performansında 2,81 kata kadar daha süratlidir. IoT için 12. Jenerasyon Intel® Core masaüstü işlemcileri, ekran sanallaştırmayı ve dörde kadar bağımsız ekranı destekleyen Intel® Xe mimarisi tarafından yönetilen Intel® UHD Graphics 770’i içeriyor. Güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleriyle birleştirilmiş PCIe 5.0/PCIe 4.0 ve DDR5/DDR4 için dayanak ve yapay zekâ aktifleştirme, IoT uygulamalarında üretkenliği artırmaya ve gelecek inovasyonları tetiklemeye yardımcı oluyor. IoT SKU’lar 35W ila 65W TDP’de 16’ya kadar çekirdek 24 iş parçacığı, gerçek vakitli yetenekler, uzun kullanım ömrü ve uzun vadeli yazılım dayanağı sunuyor. 

Bu işlemciler, birçok sanayide çeşitli yararlar sağlıyor.

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü yakınsamasını güzelleştirebilecek, interaktif görüntüleme tecrübelerini geliştirmek için meselesiz satış noktaları ve kiosklardan kıymet elde edebilecek.
 • Endüstriyel üretim müşterileri endüstriyel PC’ler, uç sunucular, gelişmiş kontrolörler, makine imaj sürece sistemleri ve sanallaştırılmış denetim platformlarından daha güzel yararlanabilir.
 • Sıhhat müşterileri gelişmiş ultrason görüntüleme, medikal otomobiller, endoskopi ve klinik aygıtları uçta sunabilecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri yapay zekâ kutusu analitikleri, ağ görüntü kaydedicileri ve görüntü duvarlarından daha fazla sonuç alabilecek.

Alder Lake H serisi

IoT’ye yönelik 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerin; 11. Kuşak Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacılıklı  performansta 1,04 kata kadar daha süratli, çok iş parçacıklı performansta 1,18 kata kadar daha süratli ve grafik performansında 2,29 kata kadar daha süratli olması bekleniyor. Bu SKU’lar 35W ila 45W TDP’de 14’e kadar çekirdek ve 20 iş parçacığı sunuyor. Ayrıyeten Intel, 12. Kuşak Intel Core işlemcilerin 15W ile 28W TDP aralığındaki U serisi ve P serisini de duyuruyor. Dört ekran kanalı, çıkarım ve makine görüşü senaryoları için yapay zekâ etkinleştirilme ile birleştirilmiş güçlü, sürükleyici Intel® Iris® X grafikleri ile eksiksiz görüntü duvarı dağıtımlarına imkan tanıyor. 

Bu işlemciler, birçok sanayide aşağıdakileri içeren çok çeşitli yararlar sağlıyor:

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü konsolidasyonunu güzelleştirecek görüntü duvarları için dört ekran kanalıyla ve analitik sunmak için yapay zekâlı interaktif beyaz tahtalar ve kiosklarla tecrübeleri zenginleştirecek .
 • Endüstriyel üretim müşterileri insan-makine arabirim panelleri ve endüstriyel PC’ler ile birleştirilmiş kesim kontrolü için makine manzara işlemesinden daha yeterli yararlanabilecek.
 • Sıhhat müşterileri aygıtlarda; teşhis, teletıp ve robotik alanlarında yardım sağlayacak yapay zekâlı/analitikli ultrasonlar üzere gelişmiş tıbbi görüntüleme gerçekleştirecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri uç dağıtımlarda ve yapay zekâ özellikli görüntü kaydedicilerde imaj işlemeyi kullanacak ve akıllı binalar, akıllı fabrikalar ve akıllı kent üzere çeşitli uygulamalar için bu teknolojiden yararlanabilecek.

Intel’in 12. Jenerasyon Core işlemcilerinin şimdiden Intel’in Erken Erişim Programına katılan 80’den fazla IoT müşterisi bulunuyor. Alder Lake S serisinin 2022 yılı Ocak ayında, Alder Lake H serisinin ise 2022 yılı Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu