İnternet

Meta, Cambridge toplu davasında uzlaşmaya gitti: Facebook kullanıcıları para isteyebilecek

24 Mayıs 2007 ile 22 Aralık 2022 ortasında etkin bir hesabı olan ABD’li Facebook kullanıcıları, kullanıcı kapalılığıyla ilgili multimilyon dolarlık bir toplu dava mutabakatından hisse alabilecek.

Facebook’un ana şirketi Meta, kendisini Cambridge Analytica ve başka üçüncü taraflara özel kullanıcı datalarına erişim müsaadesi vermekle suçlayan bir davayı sonuçlandırmak için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Teknoloji devi, kullanıcıları özel bilgileri üzerinde ne kadar denetim sahibi oldukları konusunda yanılttığı suçlamalarıyla da karşı karşıyaydı. Lakin Meta, rastgele bir yanlış yaptığını reddediyor.

Dava için talepte bulunmak isteyen ABD’liler 25 Ağustos 2023’e kadar çevrimiçi olarak başvurması gerekiyor. Bu müracaatta birkaç sorunun yanıtlanmasının akabinde, direkt para yatırma yoluyla, ön ödemeli bir ikram kartı yahut PayPal üzere çeşitli ödeme seçeneklerinden birini seçebilecek. Alternatif olarak, posta yoluyla müracaatta bulunmak da mümkün ve yalnızca birkaç formun çıktısını alarak doldurmanız ve akabinde bunları Pennsylvania’daki bir muahede yöneticisine göndermeniz gerekiyor.

2018’de, eski Lider Donald Trump’ın kampanyasında çalışan ve artık feshedilmiş bir danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica, 87 milyon kadar Facebook kullanıcısının özel datalarına eriştiği için bu davaya yol açtı. Facebook tarafından kullanıcı bilgilerini toplayan bir uygulamayı kullanma müsaadesi verilen bir araştırmacı, bilgiyi Cambridge Analytica’ya verdi.

Daha sonra bu dava, Facebook’un başka üçüncü taraflara isteği olmadan kullanıcı datalarına erişim müsaadesi vermekle suçlandığı öbür davaları kapsayacak biçimde genişledi.

Davacının avukatlarına nazaran, önerilen 725 milyon dolarlık uzlaşma, bir ABD bilgi saklılığı toplu davasında şimdiye kadar elde edilen en büyük uzlaşma mutabakatı oldu. Tıpkı vakitte bir toplu davayı çözebilmek için Meta’nın şimdiye kadar ödediği en yüksek fiyat olarak da öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu