BilimTeknoloji

Mavi Vatan’a 3 yeni MİLGEM müjdesi!

Türkiye’nin deniz filosunu yerli gemilerle genişletme çalışması doğrunda hayata geçirilen MİLGEM Projesi’ne Ada sınıfı yeni gemiler ekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, MİLGEM 6, 7 ve 8’inci gemileri için ihale sürecini başlattığını duyurdu. Yeni gemilerin evvelkilere kıyasla daha fazla yerli ve ulusal ekipmana sahip olması hedefleniyor.

MİLGEM Projesi kapsamında geliştirilen dört adet Ada sınıfı korvetler Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. MİLGEM’in beşinci gemisi olan İ-Sınıfı fırkateynin inşa çalışmaları ise devam ediyor. İstanbul Fırkateyni isimli beşinci gemi, yüzde 75 yerlilik oranıyla Türkiye’nin birinci ulusal fırkateyni olacak. 2023 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

MİLGEM’in son üç gemisinin ihale ayrıntıları ssb.gov.tr’de yayımlandı. MİLGEM ALTINCI, YEDİNCİ VE SEKİZİNCİ GEMİLERİN TEDARİKİ PROJESİ TEKLİFE DAVET BELGESİ isimli duyuruya ulaşarak ihalenin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. İhaleye katılacak firmaların yurt içinde yerleşik tersaneye sahip olması ya da dizayn alt yüklenicisinin yurt içinde yerleşik bir tersane ile iş birliği yapması gerekiyor.

Evvelki MİLGEM ihalelerinde olduğu üzere bu ihalede de yerlilik oranının artırılması hedefleniyor. MİLGEM’in Ada sınıfı 6, 7 ve 8’inci gemileri; geliştirme, güzelleştirme, ulusallaştırma, yerlileştirme gereksinimi bulunan sistemler hariç MİLGEM5’incigemisine eş gemiler olacak.

MİLGEM’in 6, 7 ve 8’inci gemilerinin özellikleri

  • Uzunluk: 99,5 m Genişlik: 14,4 m
  • Yük: 2400 ton
  • 29 deniz mili üzerinde seyir suratı
  • 35 megavat gücünde gaz türbini ve dizel makinelerde çift pervaneden oluşan sevk sistemi
  • İntikal hızı ile ikmal ve yakıt takviyesiz 3 bin 500 deniz mili yani 6 bin 485 kilometre seyir menzili
  • 10 gün denizde kalabilme özelliği
  • 10 tonluk helikopter için gerekli ekipmanlara sahip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu