Bilim

James Webb’de Süreç Tamam: Yalnızca Yerine Ulaşması Kaldı!

Kısa mühlet evvel James Webb Uzay Teleskobunu fırlatan takım, hafta sonunda aracın kendine has altın aynasını açmayı muvaffakiyetle tamamladı. Bu, teleskobun artık tamamen kurulduğunu ve kozmosun birinci galaksileri hakkındaki bilgileri geri göndermeye bir adım daha yaklaştığı manasına geliyor.

Webb’in NASA Genel Merkezi’ndeki program yöneticisi Gregory L. Robinson yaptığı açıklamada, “Webb Uzay Teleskobunun tüm konuşlandırmalarının muvaffakiyetle tamamlanması tarihi bir olaydır. NASA liderliğindeki bir vazife birinci sefer uzayda bir gözlemevi açmak için karmaşık bir diziyi tamamlama teşebbüsünde bulundu; bu, grubumuz, NASA ve dünya için kıymetli bir muvaffakiyet” dedi.

NASA ve ortakları, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı, Cuma günü Webb’in birincil aynasının iki kanadını uzaktan açmaya başladı ve Cumartesi günü Türkiye saati ile 21:15’de ikinci kanadın yerine kilitlenmesi ile vazifesi tamamladı.

NASA’nın söylediğine nazaran 18 altıgen modülden oluşan ve 6,4 metre boyutundaki ayna, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük ayna ve teleskobun kendisi de dünyanın en büyük ve en karmaşık uzay bilim teleskobu. Takım, modülleri itinayla esnetip hizaladıktan ve öbür aletleri kalibre ettikten sonra, teleskop, bu yaz yakalaması beklenen birinci imajlarını geri göndermeye başlayabilecek.

  • James Webb’in Geçtiği Tüm Basamaklar…

Teleskop, 13,5 milyar yıldan fazla geriye bakmak ve yıldızlardan ve başka gök cisimlerinden kızılötesi ışığı her zamankinden daha düzgün çözünürlükle yakalamak için inşa edildi. NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “Birinci galaksilerden gelen ışığı görmenin ve evrenimizin gizemlerini keşfetmenin eşiğinde olan eşi görülmemiş bir misyon” dedi.

Webb, önümüzdeki altı ay boyunca Dünya’dan 1,5 milyon km. uzağa seyahat edecek ve cihanın filtrelenmemiş yeni bir kıssasını sunmayı vaat eden manzaralarını geri göndermeye başlayacak. Webb bize sadece uzayın bilinmeyen bölgelerini öğretmekle kalmayacak, tıpkı vakitte Büyük Patlamadan çabucak sonra meydana gelen olayları hakikat bir biçimde belgeleyip belgelemediğimizi kanıtlama gücüne de sahip olacak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu