BilimTeknoloji

Jack Dorsey: Facebook Bitcoin’e odaklanmalıydı

Facebook ya da çatı şirketi Meta’nın 2019 yılında kripto paralara herkesin kolay bir biçimde erişmesi için hayata geçirdiği Libra stabil kripto para projesi tarihe karıştı. Düzenleyici kurumların büyük reaksiyonları sonrası geri adım atan Facebook, projeyi Diem ismiyle bağımsız bir tertibe devretmişti. 

Jack Dorsey’den tenkit geldi

Geçtiğimiz haftalarda Diem projesinin büsbütün kapatıldığı ve taşınmaz varlıkların 180 milyon dolara satıldığı gündeme gelmişti. Mühendisler ise farklı projelere kaydırıldı. Böylelikle yenilik getirmek isteyen proje çöp oldu. 

Jack Dorsey ise Facebook’un Diem projesindeki yaklaşımını eleştiriyor. Başlangıçta Facebook’un haklı nedenleri olduğunu belirten Dorsey, kendi parasını oluşturmak yerine açık kaynak olan Bitcoin üzere bir protokolü benimsemesinin çok daha hakikat bir hareket olacağını vurguladı. 

Jack Dorsey en başından bu yana Bitcoin’in geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışıyor. Geliştiricilere daima takviye veren ünlü isim ayrıyeten bu doğrultuda bir DEX borsası da hayata geçirecek. Bitcoin ağının hem çok süratli hem de en geniş benimsenme potansiyeline sahip olduğunu düşünen ünlü isim Facebook’un bu açıdan büyük vakit ve güç harcadığını lisana getiriyor. 

Bitcoin’in yaygın kullanımının Meta’ya ilişkin hizmetlere de kıymetli katkılarının olacağını öne süren Dorsey, önümüzdeki bir kaç yıllık süreç boyunca Bitcoin’in yaygınlaşması için elinden geleni yapacağını da kelamlarına ekliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Facebook Diem projesine tenkit geldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu