Mobil

iPad sahipleri için not alma ipuçları

Günümüzde sıradan bir tabletten çok daha fazlası olan iPad, adeta minik bir bilgisayar olarak kullanılıyor. Donanım olarak hayli güçlü olan aygıt, Apple‘ın uygulamaları sayesinde de kullanım konusunda çeşitli kolaylıklar sunuyor.

Kelam konusu uygulamalar ortasında en dikkat çeken ise kuşkusuz Apple Pencil ile de kullanılabilen Notlar. Pekala yazılım ve donanımı bir ortaya getiren bu uygulamalar neler sunuyor? İşte iPad’in dikkat çeken ikilisinin sunduğu avantajlar…

iPad’de rastgele bir yerde süratli not yaratma

Notlar uygulamasının dışında dilediğiniz her yerde not almak için süratli ve kolay bir yol sunan Süratli Not özelliğinden yararlanarak uygulamalara ve web sitelerine ilişkin ilişkileri bile ekleyebilir, böylelikle daha fazla bağlam bilgisi sağlayabilirsiniz. Ekranın sağ alt köşesini üst kaydırarak Süratli Not oluşturabilirsiniz. iPadOS 15.2’de Süratli Not özelliğine ekranın sol yahut sağ alt köşesini üst kaydırarak da erişebilirsiniz.

Safari’de ister bir tanım ister bir armağan arıyor olun, fikirlerinizi not etmek için sistemin dilediğiniz yerinde Süratli Not özelliğini açabilirsiniz. Ayrıyeten, bağlam bilgisi sağlamak için bir uygulama yahut web sitesinin kontaklarını ekleyebilirsiniz. iPad ile oluşturduğunuz Süratli Notları iPhone ve Mac’inizde de görebilirsiniz.

iPad’de notlarınızı arama ve klasörlerde düzenleme

  • # sembolünü ve anahtar sözleri kullanarak notları etiketleyip, aradığınız etiketleri daha sonra Etiket Tarayıcısı’nda bulabilirsiniz.
  • Aktiflik Görünümü ile diğerlerinin notunuza neler eklediğini görüp ve bahsetme özelliğini kullanarak onlara bildirim gönderebilir, notunuzun dilediğiniz yerine klavyeyle yahut elinizle @ işaretini yazarak ve değerli güncellemeleri öteki bireylere bildirerek onları tekrar notun temasına yönlendirebilirsiniz.
  • Karalama özelliğiyle dilediğiniz metin alanına el yazınızla yazıp, yazdıklarınız gerçek vakitli olarak klavyeyle yazılmış metinlere dönüştürebilirsiniz. Koyu renkli bir alana yazıyorsanız Karalama özelliği otomatik olarak açık renkli metin olarak görünür, böylelikle yazdıklarınızı her vakit net bir formda görebilirsiniz. Aygıt üzerindeki yapay öğrenme teknolojileri sayesinde el yazınız gözlerinizin önünde klavyeyle yazılmış metinlere dönüşür.
  • Hal tanıma özelliği, geometrik olarak eksiksiz çizgiler, yaylar ve kalp, yıldız, ok üzere haller çizmenize imkan verir. Çizmeye başlayıp sonunda biraz durakladığınızda çizdiğiniz kusurlu hal özgün açılarını ve boyutlarını koruyarak kusursuz bir hale dönüşür.

El yazısı nota manzara ekleyin

El yazısı notlara fikirlerinizi örneklendirmek için manzaralar ekleyebilirsiniz. Fotoğraflar’a kaydedilmiş yahut öbür bir uygulamadaki bir manzarayı notun çizim alanına sürüklemeniz ve akabinde imgeyi konumlandırıp büyüklüğünü değiştirmeniz kâfi. Daha fazla vurgulamak yahut açıklamak için imajın üzerine de yazabilir yahut çizebilirsiniz.

iPad’deki notlarla çizim yapma ve yazma

Apple Pencil (desteklenen modellerde) yahut parmağınız ile bir eskiz çizmek ya da el yazısı not almak için Notlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Çeşitli işaretleme araçlarından ve renklerden seçim yapabilir ve cetvelle düz çizgiler çizebilirsiniz. Ayrıyeten Apple Pencil ile yazarken el yazınızı klavyeyle yazılan metne de çevirebilirsiniz.

Apple Pencil ile not yazma hakkında daha fazla bilgi edinmek için iPad’de Karalama ile metin girme konusuna bakabilirsiniz. Notlar’da el yazısı ile yazılmış metinde arama yapabilirsiniz (desteklenen dillerde). Notun başlığı yoksa el yazısı metnin birinci satırı önerilen başlık olur. Başlığı düzenlemek için notun en üstüne kaydırın, sonra Düzenle’ye dokunun.

Pekala siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? iPad sahibiyseniz Notlar uygulamasını kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu