Donanım

AMD, 16 aydır uğraştığı 700 milyar TL’lik satın alımı sonlandırıyor!

Uzun vakittir piyasanın tesirli yonga üreticilerinden AMD, bir vakitler Intel’e kaptırdığı pazar hissesini geri kazandıktan sonra gelirinin büyük bir kısmını yatırım bütçesine harcayarak yerini garantilemek istiyor.

AMD, son devirde tanıttığı yeni kuşak dizüstü bilgisayar ve masaüstü platform işlemcilerinin yanı sıra, Samsung üzere şirketlerle yaptığı taşınabilir GPU ve yonga işbirlikleriyle de öne çıkıyor. Pekala, şirketin 700 milyar TL (50 milyar dolarlık) bir servet harcayarak yaptığı bu yatırım ne manaya geliyor? İşte detaylar…

AMD, 16 ayın sonunda Xilinx’i satın alıyor

ABD’de mecburî Hart-Scott-Rodino (HSR) Yasası bekleme müddeti sona erdiği için, her iki şirketin de satın alımı 14 Şubat yahut hafta içi öbür günlerde açıklaması bekleniyor. Alışılmış süreç şimdi sonlanmış değil. Ama AMD, bir an evvel süreçleri tamamlamak için gayret sarf ediyor.

Geçen ay, ABD düzenleyici makamları muahedeyi gözden geçirirken, bir yandan da Çinli düzenleyici makamların onayı alındı. Doğal ABD tarafının bir ölçü ayak diretmesi bekleniyordu. Lakin süreçler hayli kısa sürdü. Hatta bekleme müddeti, 9 Şubat’ta sona erdi.

Natürel AMD, Xilinx’i satın alma süreçlerini 16 ay evvel başlattı. Natürel bu olay kamuoyuna duyurulduğunda ilgili şirketin piyasa bedeli 35 milyar dolardı. Ancak ortadan geçen neredeyse 1.5 yıllık mühletin akabinde Xilinx’in piyasa pahası yüzde 51 artarak, 18 milyar dolarlık yükselişle 53 milyar dolar düzeyine kadar geldi. Münasebetiyle AMD, bu satın alım için yaklaşık olarak 700 milyar TL’yi gözden çıkarmış durumda.

AMD, CPU’ları ve GPU’ları ile tanınırken Xilinx, FPGA’lar ismi verilen bir cins yarı iletkende uzmanlaşmıştır. Mutabakat sona erdiğinde AMD ve Xilinx, müşterilere CPU’lar, GPU’lar, FPGA’ler ve uyarlanabilir SoC’ler sunmak için ilgili eser portföylerini birleştirecek.

Başka yarı iletkenlerden farklı olarak FPGA’ler, konuşlandırıldıktan sonra bile değiştirilebilir. Bu da ekseriyetle GPU’lardan yahut CPU’lardan daha yavaş olmalarına karşın epeyce çok taraflı olmalarına imkan sağlıyor. AMD, Xilinx’i satın alarak data merkezleri, oyun ve PC’lerin yanı sıra irtibat, otomotiv, endüstriyel, havacılık ve savunma üzere çeşitli bölümlerdeki işlerini genişletebilecek.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu