Mobil

iOS için Google Fit, artık iPhone kamerasını kullanarak kalp atışı ve teneffüs suratınızı ölçebiliyor

Geçtiğimiz yıllarda önemli manada popülerlik kazanan sıhhat uygulamalarından sevilen Google Fit, Mart ayında Pixel telefonlar için güncellenmişti. Akıllı telefonların kamerasını kullanarak kalp atışı ve teneffüs suratı bilgilerini ölçebilen yeni güncelleme daha sonra bütün Android aygıtları için de kullanıma sunuldu. Şimdi de sıra Apple tarafına geldi.

iPhone ve iPad’lerde kullanılabiliyor

Google Fit’e iOS için gelen yeni güncelleme, telefon yahut tabletinizin art ve ön kamerasını kullanarak çeşitli ölçümler yapmanızı sağlıyor. Kalp atışı ölçmek için parmağınızı kameranın önüne koyup beklemeniz gerekiyor. Daha güzel sonuçlar içinse bir ışık kaynağının önüne geçmeniz yahut flaş kullanmanız tavsiye ediliyor. Google, parmağınızdaki ufak renk değişimlerini görüyor ve ışıklandırma, cilt renginiz üzere faktörleri de göz önünde bulundurarak kalp atışınızı varsayım ediyor.

Teneffüs suratı ölçümü ise ön kamerayı kullanarak yapılıyor. Omzunuzun üstünün rahat gözüktüğü bir biçimde kameranın önüne geçip yarım dakika hareketsiz kalmanız isteniyor. Makine öğrenme algoritmaları ile göğsünüzdeki ufak hareketleri algılayan Google Fit, soluk alma suratınızı varsayım edebiliyor. Google Fit’in yeni özelliklerini iPad ve iPhone’unuzda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu