Mobil

Yeni Asus ROG laptoplar CES 2022’de sahneye çıktı!

Geçtiğimiz yıl dijtal ortamda gerçekleşen CES, 2022 yılında fizikî olarak geri döndü. Aktifliğe katılan şirketlerden biri de Asus’un oyunculara yönelik eserleriyle öne çıkan ROG (Republic of Gamers) markası oldu.

The Rise of Gamers isimli bir aktiflik düzenleyen şirket, ROG FLow, ROG ZEPYHRUS ve ROG STRIX üzere eserlerini tanıttı. Performansa ve çeşitli kullanım senaryolarına nazaran değişen bu eserler, adeta CES 2022’ye damga vurdu. İşte ayrıntılar…

ASUS, laptoplarını yeni jenerasyon teknolojiler ile güncelledi

Gelişen teknolojilere ayak uyduran ASUS, sevilen laptop serilerini 2022’ye uygun olarak güncelledi. Birebir vakitte şirket, performans, taşınabilirlik, soğutma ve ekran konusunda yenilikler yaparak eser ailesini genişletti.

STRIX G15 ve G17

Oyuncular ve e-spor tutkunları tarafından hayli sevilen STRIX G15 ve G17, geçtiğimiz yıl ile misal bir tasarım ile geliyor. RGB ışıklandırma ile dikkat çeken eser, tıpkı evvelki seride olduğu üzere üç farklı renk seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

Gücünü AMD’nin Ryzen 9 6900HX işlemcisinden alan laptop, ekran kartı tarafında NVIDIA’nın RTX 3080 Ti modeli ile geliyor. Yaklaşık 150W güç tüketimine sahip olan bu laptop, 32 GB DDR5 RAM ve 1TB PCIe Gen 4.0 SSD’ye sahip.

Wi-Fi 6e teknolojisi ile birlikte gelen aygıt, iki farklı ekran teknolojisine sahip. Bunlar; QHD 240 Hz ve Full HD 360 Hz. Hayli etkileyici olan bu panel, 3ms gecikme müddetine ve yüzde 86 ekran gövde oranına sahip. Süratli şarj dayanağına sahip 90W büyüklüğünde batarya, bu aygıtta karşımıza çıkıyor.

ROG ZEPHRUS DUO 16

İki ekranlı olmasıyla dikkat çeken ROG ZEPYHRUS DUO 16, bu sene büsbütün yenilendi. Bilhassa menteşe dizaynında değişikliğe giden Asus, böylece 15 inçlik bir kasa boyutuna 16 inçlik bir laptop sığdırmayı başarıyor yeni dizayn tıpkı vakitte soğutma manasında da iyileştirmeler sunarken, evvelki sürümde olan boşlukları kapattığı için daha sağlam olarak karşımıza çıkıyor.

Performans konusunda da iyileştirmeler ile gelen ROG ZEPHRUS DUO 16, AMD Ryzen 6980X işlemci ve NVIDIA RTX 3080 Ti ekran kartı ile geliyor. 4 TB Gen 4 SSD ve 64 GB’a kadar RAM de bu aygıtla birlikte karşımıza çıkıyor. HDMI 2.1 portu ve Wi-Fi 6E de bu aygıtla gelen dikkat çeken özellikler ortasında.

Doğal ki en çok ekran özellikleri ile dikkat çeken ROG ZEPHRUS DUO 16, iki farklı çözünürlükle geliyor. Bunlar; 120 Hz ekran tazeleme suratı sunan 4K panel ve 240 Hz tazeleme suratı sunan Full HD panel. Ekranın OLED olduğunu düşündüğümüzde bunlar hayli tezli pahalar olarak karşımıza çıkıyor. İkinci ekran ise Küçük LED teknolojisini kullanıyor 165 Hz tazeleme suratına sahip.

STRIX G14

Birinci olarak 2021 yılında karşımıza çıkan G14, tıpkı serinin öteki üyeleri üzere yenilendi. En büyük değişikliklerden biri 16:10 ekran standardı oldu. Bu durum her çerçevelerin incelmesine imkan sağlarken, IR webcam esere eklendi. Böylece Windows Hello dayanağına ek olarak online toplantılar için kamera arama sıkıntısı ortadan kalktı.

Beyaz ve gri olarak iki farklı renk seçeneği ile gelen G14, touchpad ve klavye üzere alanlarda da yenilendi. Soğutma konusunda da yenilikler ile gelen aygıt, termal olarak en yeterli performansı sunmak için özel olarak tasarlandı. Performans artışı ise AMD Ryzen 9 işlemci ve Radeon RX 6800S GPU ile sağlandı.

TUF F15 ve F17 yenilendi

Hayli argümanlı olarak karşımıza çıkan TUF F15 ve F17 artık gücünü 12. kuşak i7 12700H işlemciden alıyor. Performans konusunda epey başarılı olan H serisi işlemciler, şu anda en güçlü taşınabilir X86 işlemciler olarak karşımıza çıkıyor. Ekran kartı tarafına baktığımıza ise 3000 serisinin çeşitli modelleri karşımıza çıkıyor. Aldığınız konfigürasyona nazaran bu durum değişiyor.

Tıpkı vakitte DDR5 RAM takviyesi de bu aygıtlarla birlikte geliyor. Kapasite her zamanki üzere esere nazaran değişiyor. Ekran tarafında ise iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlar; QHD 165Hz ve Full HD 300Hz. Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4 takviyesi ve PCIe 4.0 takviyesi de bu eserlerin dikkat çeken özellikleri ortasında.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? En çok ilginizi çeken Asus modeli hangisi oldu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu