Mobil

iOS 17, iOS’ta 6 yıldır değişmeyen Kontrol Merkezi’ni baştan aşağı değiştirecek

5 Haziran olarak açıklanan tanıtım tarihi yaklaşırken, iOS 17 hakkında daha fazla sızıntılar ve söylentiler ortaya çıkıyor. Yaklaşan güncellemeyle ilgili en son söylentilerden biri, Apple’ın taşınabilir işletim sisteminin değerli bir modülü olan Denetim Merkezi’ni ilgilendiriyor.

MacRumors ile konuşan anonim ve daha evvelki sızıntılarıyla emniyetli olduğu söylenen bir kaynağa nazaran bu yıl, Bluetooth irtibatlarından ses denetimine kadar her şeyi yöneten sistem olan Kontrol Merkezi’nde büyük değişiklikler göreceğiz. Lakin kaynağın bu değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntı vermemesinden ötürü tam olarak nelerin sunulacağını bilmiyoruz. Bu değişiklikler yeni simgeler, daha büyük düğmeler yahut akıllı sıralama üzere fonksiyonlar olabilir.

Kesin olarak bildiğimiz tek şey, Denetim Merkezi’nin 2017’de iOS 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse hiçbir değişiklik geçirmediği. Daha öncesinde Kontrol Merkezi iki ekrana bölünmüştü ve pek âlâ olduğunu söyleyemeyeceğimiz bir kullanıcı arayüzüne sahipti.

iOS 11 ile birlikte Kontrol Merkezi birinci sefer özelleştirme yetenekleri kazanarak hangi kısayolların ve özelliklerin burada görüneceğine kullanıcıların karar vermesine imkan tanındı. Bu, potansiyel dağınıklığı ve karmaşayı azaltmayı çok daha kolay hale getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu