BilimTeknoloji

Kolay bir retina taraması erken mevt riskini açığa çıkarabilir

Uzun müddettir gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucunda bilim insanları, kolay bir retina taraması ile insanların erken vefat riskinin iddia edilebileceğini ortaya çıkardılar. Yapılan çalışmada bir kişinin kronolojik yaşı ile retina yaşı ortasındaki fark ne kadar büyükse, vefat riskinin de o kadar yüksek olduğu bulundu.

Retina taramasıyla erken mevt riski oranı bulunabilir

Çin, Avustralya ve Almanya’dan bilim insanları, 11 yıllık bir takibin sonucunda gözün gerisindeki ışığa hassas hudut dokusu katmanı olan retinanın biyolojik yaşı ile bir kişinin gerçek(kronolojik) yaşı ortasındaki farkın vefat riskleriyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, gözün ardındaki dokudaki bozulmayı ölçerek bir kişinin yaşını iddia etmek için tasarlanmış bir derin öğrenme modeli oluşturmak için makine tahsilini kullandılar. Araştırmada toplamda 40 ila 69 yaşları ortasındaki 46.969 yetişkinden alınan 80.169 fundus imgesi incelendi. Derin örenme modelinin doğruluğunun sağlanması için 11.052 iştirakçinin sağ gözlerinden alınan yaklaşık 19.200 fundus imgesi kullanıldı.

Çalışma sonucunda retina yaşı ve kronolojik yaş ortasındaki her 1 yıl için tüm nedenlere bağlı ölümlerde %2, kardiyovasküler hastalık ve kanser dışındaki nedenlerden vefatta ise %3 artış olduğu hesaplandı.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmanın gözlemsel bir çalışma olmasından ötürü bir sebep-sonuç ilgisi belirleyemediklerini söylüyorlar. Yapılan bir açıklamada: “Bu bulgular, retina yaşının yaşlanmanın klinik olarak değerli bir biyolojik belirteci olabileceğini düşündürmektedir.” tabirleri yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu