BilimTeknoloji

Güç depolamada ilkel ve ucuz fakat etkileyici bir tahlil

Güç depolama sistemlerinde belkide bilinen en eski yollardan birisi kinetik güç depolama usulü Fly Wheel’dir. Ağır bir kütlenin elektrik harcanarak süratle çevrilmesi ile sağlanan daima dönüş gücü şarj olmasını, yavaşlatılırken elektrik sağlaması ise deşarj olmasını sağlar.

Bu teknoloji maliyeti nedeniyle son vakitlerde pek tercih edilmemekteydi zira karbon yahut çelik yapıları karmaşık manyetik kaldırma sistemleri onları çok değerli yaptı. Fransız şirket ise bu teknolojiyi konutların önündeki toprağın altına entegre etmeyi planlıyor. Ayrıyeten faal manyetik kaldırma ve kıymetli gereçlerden kaçınıyor.

Bilhassa çelik yerine sıkıştırılmış beton kullanarak biraz boyutunu arttırsa da onda teğe varan maliyet avantajı sayesinde açığını kapatıyor. Ayrıyeten firma bu gerecin çeliğe nazaran dörtte biri kadar az karbon emisyonu yaptığını argüman ediyor.

Geliştirici şirket şu anda ön üretimleri yapmakta, 2023 yılında seri üretime geçmeyi ve firma yahut güç şirketlerine satmayı, 1-2 yıl içinde de konutlara sunmayı planlıyor. Firma bu teknolojiyi güneş gücü santrallerinde elektrik depolanması, uzak yerlerde mikro şebekelerde, şebeke frekans düzeltmesi ve evsel kullanım için düşünüyor.

Teknolojinin en büyük avantajı yüksek şarj dönüşüm oranı, yıllarca yıpranmadan binlerce sefer şarj edilip tekrar tekrar kullanılabilmesi olarak gösteriliyor. Eser 10 kWh depolama ve 10 metre kare alan kullanıyor. 1 metre çapındaki eser 3 ton tartısında. En düşük model yalnızca 1 saatlik güç depolayabilir iken 1 MWh’lik depolama kapasitene sahip olacak model 200 kW anlık güç temin edebiliyor ve 5 saat boyunca güç sağlıyor. Yükü ise 300 tona varıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Energiestro betondan Fly Wheel geliştirdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu