Donanım

Philips 288E2UAE İncelemesi

Bilhassa 4K içerik görüntülemek isteyen ve özellikle iş odaklı bir monitör arayanlar için hazırlanan bu monitör, ayrıyeten cümbüş konusunda da çeşitli avantajlar içeriyor. Ancak tasarım olarak sizin de gördüğünüz üzere büsbütün iş odaklı bir monitör görünümünde.

Philips 288E2UAE Tasarımı Nasıl?

Minimalist bir yapıya sahip olduğunu söyleyebileceğimiz 28 inç büyüklüğündeki 4K IPS panelin, 3 yanından ince çerçeveler ile çevrelendiğini görüyoruz. Yalnızca alt taraf biraz daha kalınca bir kenara sahip. Bu da rahatsız edici bir manzara yaratmıyor.

Stant olarak, kısa bir müddet evvel incelediğimiz Philips 272E1 modeli üzere çerçeveli bir stant tercihinde bulunulmuş. Stant çok istikrarlı duruyor, art tarafında ise kabloları bir ortaya toplayabileceğiniz bir kısma de sahip.

Monitörün ergonomik istikametine baktığımızda çok da fazla hareket imkanı sağlamadığını görüyorız. Ekranı yalnıza öne ve geriye eğebiliyorsunuz. Ayrıyeten yükseltme ayarı da yapabiliyor ve totalde 100 mm’ye kadar ekranı yükseltebiliyorsunuz. Ancak sağa sola dönme ya da pivot üzere fonksiyonları yok. Bu nedenle şayet daha geniş ergonomik özellikler arıyorsanız bu model size nazaran olmayacaktır, lakin Philips monitör ailesinde bu tarafta gereksiniminizi karşılayacak çok sayıda model mevcut, onlara göz atabilirsiniz.

Monitörün sağ art kenarında bir joystick göreceksiniz. Tüm menü denetimi bu joystick ile yapılabiliyor. Menü tuşlarının yerine bu türlü bir seçenek düzgün bir tercih olmuş. Ayrıyeten menü arayüzünün Türkçe lisan takviyesine sahip olması da kolay kullanım açısından kıymetli bir avantaj.

Öteki kenara baktığımzıda da burada irtibat portlarını görüyoruz. Bunlar ortasında HDMI ve DisplayPort manzara girişleri yer alırken, kulaklık irtibatı da mevcut. Onların yanında ise geniş bir USB 3.2 port ailesinin yer aldığını görüyoruz ki bu sahiden de büyük avantaj sağlıyor. Bu monitörün bilhassa iş kullanımları için tercih edileceğini düşündüğümüzde, kullanıcıların klavyelerini ve farelerini monitöre bağlayabilmelerine imkan tanıması müspet tarafı. Ayrıyeten bu portlardan biri de süratli şarj dayanağına sahip. Bunu kullanarak akıllı telefonlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

Temas konusunda monitörün geniş takviye sağladığını söyleyebiliriz, fakat USB-C portunun bulunmaması üzücü olmuş.

Philips 288E2UAE Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Evet, monitörü etrafıyla tanıdık; artık de özelliklerine ve sağladığı performansa odaklanalım. Başta da söylediğimiz üzere bu monitör 28 inç boyutunda bir ekranın sahibi. 28 inç monitörlerin, 27 inç monitörlere kıyasla, 4K çözünürlüğünde en kıymetli avanjlarından biri ölçekleme konusunda karşımıza çıkıyor. Windows’ta çalışırken, yüzde 150 ölçekleme yerine yüzde 125 ölçeklemeyle çalışma alanınızı daha ergonomik hale getirebiliyor ve daha kullanışlı bir masaüstü alanına kavuşabiliyorsunuz.

Detay ve sertliğe geldiğimizdeyse, 3840×2160 piksel, yani 4K çözünürlük ve ekran boyutunun oranı bu monitörde size yüksek piksel yoğunluğu sağlıyor. Monitörün piksel yoğunluğu 157 ppi düzeyinde. Yani bu ne manaya geliyor derseniz, yazı tiplerinin daha keskin göründüğünü ve bol ölçüde hassasiyet sağladığını söyleyebiliriz.

IPS panel üzerine inşa edilen bu ekran, renk doygunluğuyla da çok güzel düzeyde. 10 bit renk derinliği içermesi bir yana, sRGB renk gamutunun yüzde 117’sini ve DCI-P3 renk gamının da yüzde 90’ını kapsadığını söyleyebiliriz. Bu da pek kâfi kıymetler.

Ekranın kontrast oranı, monitörün özelliklerinde 1000:1 biçiminde yazsa da yaptığımız testlerde ortalama kontrast oranı 1057:1 formunda çıktı ve bedel de kullanılan panel tipi için epey makul. Bu kıymeti renk ayarlarını optimize ederek biraz daha değiştirmeniz mümkün elbette. Bilhassa monitörün özelliklerinden biri olan SmartContrast’ı düzenleyerek görüntülediğiniz içeriğe uygun kontrast oranının üretilmesini sağlayabilirsiniz.

Parlaklık kısmı ise 300 kandela olarak yer alıyor. Bu bedel ve monitörün ürettiği parlaklık düzeyi ofis ortamları için kâfi, ama şayet etraf aydınlatmanın yüksek olduğu bir ortamda kullanacaksanız, bu parlaklık size kâfi gelmeyebilir; bunu da taban not olarak ek edelim.

Philips monitörlerde en sevdiğimiz özellikler ortasında kendine has teknolojileri barındırması oluyor. Bunlar ortasında tepyi MultiView özelliği çekiyor. MultiView özelliği, ferdî bir bilgisayar ve bir dizüstü bilgisayarı üzere 2 aygıtı Picture-in-Picture ve Picture-by-Picture modlarında eş vakitli olarak bağlama özelliği sağlıyor. Yani 2 farklı imaj kaynağından bu monitöre bağladığınız aygıtları, ekranda yan yana görüntüleyebiliyorsunuz. Bu da kullanım konforunu artıran kıymetli bir ayrıntı.

Ayrıyeten Flicker-Free ve LowBlue Modu üzere 2 kıymetli özellik daha var bu monitörde. Bilhassa LED art aydınlatmalı ekranlarda parlaklığın denetim edilme hali nedeniyle birtakım kullanıcıların ekranlarında titreşim oluyor ve bu durumda göz yorgunluğuna yol açıyor. Philips’in Flicker-Free teknolojisi, parlaklığı düzenlemek için bir prosedür olurken, titreşimi düşürerek göz yorgunluğunu azaltıyor.

LowBlue Modu ise, artık hepimizin dikkat etmesi gereken bir teknoloji. Yalnızca monitör değil, ister bilgisayar ekranı, ister telefon ekranı olsun, mavi ışığın azaltılması göz rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Bu özellik bu monitörde de yer alıyor.

Philips 288E2UAE Oyun Performansı Nasıl?

Monitörün oyun performansına da göz atalım istiyoruz. Çünkü bu monitörün ana odağı iş kullanımları olsa da oyun için de kullanılabiliyor. Bunun sebebi AMD FreeSync takviyesine sahip olması. Adaptive-Sync takviyesi ile gelen monitörde HDMI ve DisplayPort girişleri ile AMD FreeSync takviyesi alabiliyor, DisplayPort üzerinden bağladığınızda ise NVIDIA’nın G-Sync uyumlu moduna geçiş yapabiliyorsunuz.

 Monitörü kullandığımız müddet içinde 2 farklı oyunda denedik. Bunlardan biri Battlefield V olurken, bir başkası ise Shadow of the Tomb Raider oldu. Her 2 oyun da karanlık sahneleriyle ünlü olurken, bu noktada monitörün oyuncular için optimize edilmiş SmartImage game modu’ndan bol ölçüde yararlanıyorsunuz. Ancak doğal ki kontrast performansı yeterli bir oyun monitörü üzere değil, onu da belirtmek gerekiyor. Kaldı ki esasen monitör 60Hz tazeleme suratına sahip. Ama günün sonunda oyun noktasında da eğlenceli vakit vadediyor. Öte yandan monitörün dahili hoparlörlerinin de bulunması, bu noktada eli zenginleştiriyor.

Sonuç

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Philips 288E2UAE’nin segmenti için çok tesirli bir model olduğundan kelam edebiliriz. 28 inçte 4K çözünürlük çok düzgün görünüyor ve bilhassa ofis işleri ve içerik üretenler için düzgün bir platform halini alıyor. Bahsettiğimiz birkaç eksik noktası da var kesinlikle. Lakin genel düzlemde pek başarılı bir model olmuş kanısındayız. Fiyatının da yeniden istikrarlı olduğunu söylemek mümkün. Şu an bu monitörü piyasada 4999 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. İsim yapmış markaların modellerinin fiyatları da yakın civarda. Bu manada bu tatta bir monitör arayanlar yakından değerlendirebilirler.

CHIP Online Notu: %85

+ Kullanıma hazır suram
+ Makul kontrast oranı
+ Düşük giriş gecikmesi
+ Rekabetçi fiyat
+ Piksel yoğunluğu
+ Manzara performansı
– USB-C teması yok
– Orta seviyede IPS parlaması
– Swivel ve pivot ayarı yok

Teknik Ayrıntılar

 • Ekran 28 inç
 • Çözünürlük 3840×2160
 • Tarama Suratı 60Hz
 • Görüntüleme Oranı 16:9
 • Panel IPS
 • Reaksiyon Müddeti 4 ms
 • Parlaklık 300 kandela
 • Kontrast (Tipik) 1000:1
 • Görüş Açısı 178/178 derece
 • Hoparlör Var (3W x 2)
 • Temaslar HDMI, DisplayPort, USB 3.2, ses çıkışı
 • Boyutlar 637 x 480 x 41 mm
 • Tartı 5.59

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu