BilimTeknoloji

FedEx, kargo uçaklarını lazer tabanlı füze savunma sistemiyle donatmak istiyor

Lojistik firması FedEx, ABD Federal Havacılık İdaresi(FAA) tarafından yayınlanan bir belgeye nazaran Airbus A321-200 uçaklarını lazer tabanlı bir füze savunma sistemiyle donatmak istiyor. Şirketin onay için FAA’ya birinci olarak Ekim 2019’da başvurduğu belirtiliyor.

‘FedEx, güvenlik protokollerini yerine getirmeli’

FAA, geçtiğimiz günlerde FedEx tarafından yapılan bir başvuruyu gün yüzüne çıkardı. Müracaata nazaran FedEx, şimdi kullanmadığı Airbus A321-200 uçaklara, kızılötesi lazer gücünü yaklaşan ısı güdümlü füzelere yönlendirerek ateşlenen füzelerin takibini bozacak bir sistem kazandırmayı amaçlıyor.

FedEx  tarafından yapılan bir açıklamada: “Son yıllarda, yurtdışındaki çeşitli olaylarda, insan tarafından taşınabilir hava savunma sistemleri (MANPADS) tarafından sivil uçaklara ateş açıldı. Bu, birkaç şirketin, bu uçakları ısı güdümlü füzelere karşı korumak için sivil uçaklara heyetim için lazer tabanlı bir füze savunma sistemi üzere sistemler tasarlamasına ve uyarlamasına yol açtı.” tabirleri yer aldı.

FAA,FedEx’in başvurusunu onaylamaya yakın olsa da teklifi hala gözden geçirdiğini ve 45 gün boyunca gelecek yorumları dikkate alacağını söyledi. Kurum ayrıyeten kızılötesi lazer gücünün uçaktaki, yerdeki yahut öbür uçaklardaki beşerler için tehlike oluşturmaması için FedEx‘in ek güvenlik standartlarını gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu