Teknoloji

Facebook, Mertaverse’ten rekor yarar elde etti!

Facebook, 2018 yılında yeni bir VR başlığı üzerinde çalıştığını herkese duyurdu. Akabinde şirketin mühendislerinin çalışmalarını tamamladığı ve 2019’da 300 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacağını açıkladı. ve 21 Mayıs günü de kelamını tutarak aygıtı piyasaya sürdü. Ama Meta çatısı altında tekrar yapılanan firma, bilhassa ortaya çıkan Metaverse’den sonra, Oculus Quest mağazasında beklenenin de üzerinde bir satış başarısına ulaştı. İşte detaylar…

Facebook’un Oculus Quest mağaza gelirleri 1 milyar doları aştı!

Meta, yaptığı son paylaşımla birlikte Oculus Quest mağazasının yıllık gelirini açıkladı. Yapılan paylaşıma nazaran şirket, 2020 yılında aylık ortalama 12 milyon dolar gelir elde ediyordu. Ama 2021’de bu sayı 51.3 milyon dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte toplam karın 1 milyar doları aştığı söylendi.

Doğal ortaya çıkan son raporlara nazaran Meta, Facebook’un günlük faal kullanıcı sayısında uzun müddettir büyük bir düşüş yaşıyor. Buna karşılık TikTok üzere rakip platformları her geçen gün daha da büyüyor.

Bu raporun ortaya çıkmasının akabinde Meta’nın payları, New York borsasında mesai sonrası süreçlerde yüzde 20’den fazla düştü. Lakin buna karşın şirket, Metaverse’ün bir modülü olması için 2014’te satın aldığı Oculus’a yaptığı yatırımları artırdı.

Zira Meta, Oculus Quest sayesinde önümüzdeki yıllarda tıpkı bir vakitler Facebook’ta olduğu üzere, bu alanda da bir nevi tekelleşerek bugün kaybettiği pazar hissesini ve geliri katbekat geri kazanacağını düşünüyor. Ama bunu daima birlikte bekleyerek göreceğiz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu