BilimTeknoloji

Elon Musk, Starlink’in yörüngede rakip uydulara yer bırakmadığı tezlerine karşılık verdi

Dünya genelinde internet erişimini çok daha kolay hale getirmek için uzaydan internet projesini başlatan Elon Musk, Starlink uydularının uzayda çok fazla yer kapladığı istikametindeki tenkitlere karşılık verdi ve dünyaya yakın yörüngelerde on milyarlarca uzay aracına yer olabileceğini söyleyerek rakiplerine çok az yer bırakacağı argümanlarını reddetti.

Çin, şikayetçi olmuştu

İnternete erişimin kısıtlı olduğu yerlerde erişimi çok daha kolay hale getirmek misyonuyla başlanılan Starlink uydu interneti projesinde şimdiye kadar yaklaşık 2 bin uydu fırlatıldı. Avrupa Uzay Ajansı lideri Josef Aschbacher’in Musk’ın binlerce uyduyu yörüngeye yerleştirme planının öteki teşebbüsler için yörüngede çok daha az bir yer bırakacağı argümanlarına karşılık verdi.

Elon Musk yaptığı açıklamada yörüngelerin yer yüzünden çok daha büyük olduğunu bu yüzden de on milyarlarca uydu için yer olduğunu söyledi. Musk: “Uzay son derece büyük ve uydular çok küçük. Kimsenin bir şey yapmasını engellemedik, engellemeyi de düşünmüyoruz.” tabirlerinde bulundu.

Çin, geçtiğimiz günlerde iki Starlink uydusu yüzünden yörüngedeki astronotların güvenliğini ve sıhhatini korumak için Çin uzay istasyonunun Ekim ve Temmuz aylarında çarpışmadan önleyici kaçınma denetimi tedbirleri almak zorunda kaldığını belirterek şikayetçi olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu