BilimTeknoloji

Biyonik gözler için yeni bir teknoloji geliştirildi: İmaj kalitesini arttıracak

Çin’de yer alan Harbin Teknoloji Enstitüsü, Harbin Enstitüsü ve Northumbria Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan gözünün yerine geçebilecek biyonik göz teknolojisi hakkında yeni bir atılım gerçekleştirdi.

Yüksek kaliteli manzaralar sağlayabiliyor

Biyonik gözleri daha verimli hale getirmek için yeni bir teknoloji geliştiren araştırmacılar, yapay sinapsları (sinirsel ilişki noktaları) denetim etmek, elektrik iletkenliğini güzelleştirmek ve güç tüketimini azaltmak için metal indiyum elementini, disülfür materyaline enjekte ederek biyonik bir göz için gereken yüksek kaliteli imajlar üretmeyi başardılar.

Northumbria Universitesi’nden Prof. Richard Fu, ”Mevcut görsel sistemler fizikî olarak ayrılmış sensörler, bellekler ve sürece üniteleri temel alınarak tasarlandı. Bu sistemler ekseriyetle yüksek güç tüketimine ve karmaşık manzara öğrenme ve sürece vazifelerini gerçekleştirmede zorluklara sahiptir. Bu nedenle, yeni geliştirilen formülümüz, yeni kuşak yapay görsel sistemler için büyük kıymet taşıyor” kelamlarını lisana getirdi.

Günümüzde biyonik göz implantları mevcut olsa da, sırf belli göz hastalıklarından kaynaklanan durumlarda kullanılabiliyor. Bununla birlikte İnsanların mevcut göz yapılarına ve beyne yapılan ilişkiler ile çalışan biyonik gözler, görsel fonksiyonunu kaybetmiş bireyler ve sıhhat kesimi için büyük bir gelişim sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu