Bilim

COVID-19’un Bir Yan Tesiri Daha Ortaya Çıktı: Sperm Kalitesi…

Gebe kalmak isteyen çiftlerin COVID-19’dan uzak durması için kıymetli bir neden var. COVID-19 enfeksiyonun sperm kalitesini ve sperm sayısını aylar boyunca sürecek halde düşürebildiği ortaya çıktı. Belçikalı bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ve Fertility and Sterility journal mecmuasında yayınlanan çalışmada ortalama yaşı 35 olan 120 aşılanmamış erkek yer aldı. Örnekler, COVID-19 semptomları geçtikten 52 gün sonra alındı.

Düzgün haberlerse, araştırmacıların spermlerde SARS-CoV-2’ye dair rastgele bir ispat bulamamış olmaları. Bu da spermin COVID-19 için bulaştırıcı olmadığını gösteriyor. Lakin COVID-19, tıpkı grip virüsü üzere, spermlere ziyan verebiliyor. Gripte, hasara neden olan yüksek beden ısısıdır. COVID-19’un düzeneği net değil. Potansiyel olarak bağışıklık yansısı ile temaslı olabilir.

COVID-19 sonrası birinci ayda, iştirakçilerin yüzde 37’sinde sperm sayısı azaldı ve bunların yüzde 60’ında hareket kabiliyeti azalmış spermler vardı. Bir ile iki ay ortasında, sperm sayısı azalmış olan fraksiyon yüzde 29’du ve hareket kabiliyeti azalmıştı.

İki ay sonra, örneklenen erkeklerin yalnızca yüzde 6’sında sperm sayısı daha düşüktü ve bunların dörtte birinden fazlasında hareket kabiliyetinde azalma bulundu. Takım, işlerin tekrar olağana dönmesinin en az üç ay süreceğini söylüyor. COVID-19’un doğurganlık üzerindeki tesirini tam olarak anlamak için daha kapsamlı çalışmalara muhtaçlık duyulduğu da ekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu