Mobil

Clearview AI firmasına bir darbe de Fransa’dan

İnternette paylaşılan özçekim fotoğraflarını işleyerek 10 milyar fotoğraftan oluşan bir bilgi tabanına sahip Clearview AI firması geçen yıl siber atağa uğramış ve bir anda gündem olmuştu. Bir devir peşinde koşan hükümetler artık yüz çeviri oldu. 

Fransa’dan Clearview firmasına darbe

Clearview AI hazırladığı bilgi tabanını FBI, Macy’s, Walmart ve NBA dahil olmak üzere 2.200’den fazla kuruluş yahut tertibe sumaktaydı. Geçen yılın başlarında siber atağa uğradığı ve data tabanına müsaadesiz erişim sağlandığı ortaya çıkınca işler değişti. 

Ardından Apple tarafında iOS uygulaması askıya alınan şirket Kanada, Avusturalya ve İngiltere tarafından soruşturuluyor. Soruşturma kapsamında tazminat cezası ve toplanan tüm bilgilerin silinmesi cezası kelam konusu. 

Artık Fransa da devreye girdi. Ferdî dataların korunması otoritesi ülke sonları içerisinde data toplamayı durdurmasını ve toplanan dataların de 2 ay içerisinde silinmesini istedi. Ülke çapında on milyonlarca vatandaşın datalarının toplandığı kestirim ediliyor. Şirket bu yaptırıma uymazsa para cezasına çarptırılacak. 

Clearview resmi olarak Fransa’da faaliyet göstermiyor fakat yavaş yavaş Avrupa’da oluşan reaksiyon başka ülkelere de yansıyacak üzere görünüyor. Clearview ise rastgele bir kanun dışı faaliyetlerinin olmadığını ve alınan tüm kararlara uyacağını belirtiyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu