Mobil

Birinci 3G Telefon; Birinci Kameralı Telefon… İşte Birincilere İmza Atan Telefonlar!

Günümüzün fevkalade güçlü, ince ve ziyadesiyle yetenekli telefonları kullanırken, telefonların bu düzeye nasıl ulaştığını unutabiliyoruz. Fakat unutmayın ki, bugünün telefonlarında yer alan kıymetli özelliklerin hepsini bir birinci olarak sunan kıymetli modeller unutulmaz olmayı hak ediyor. Bu yazımızda, telefon kesiminde kimi kıymetli birincilere imza atan telefonlara yer veriyoruz…

Kameralı Birinci Telefon

Kamera taşıyan birinci telefon, Mayıs 1999’da piyasaya sürülen Kyocera VP-210 idi. Telefon, 0,11 megapiksellik bir ön kamerayla geliyordu ve bir kezde yalnızca 20 fotoğrafı saklayabiliyordu.

Birinci Çift Lensli Kameralı Telefon

İki lensin telefonlarda yer almasını görmemiz için 12 yıl beklememiz gerekti. Temmuz 2011’de satışa sunulan LG Optimus 3D, ikili kamerasıyla üç boyutlu fotoğraflar çekmeyi amaçlıyordu. Lakin bu ortada, ikili lensle gelen birinci telefon olmayı da başardı.

Birinci 3G Telefon

Birinci 3G’li telefonun hangisi olduğu konusunda kesin bir kanı aslında yok. Lakin bu unvana sahip telefonların muhtemelen Japonya’da 2001’de çıkan NEC ve Panasonic telefonları olduğu düşünülüyor. Fotoğraftaki Motorola A820‘nin 2002’de, en azından İngiltere’de 3G’yi birinci sunan telefonlardan olduğu biliniyor.

4G’li Birinci Telefon

4G dayanaklı birinci telefonu bulmak, 3G’ye göre çok daha kolay. ABD’de teknolojinin öncülüğünü yapan HTC Evo, 2010 yılında 4,3 inç’lik 480×800 ekran, 1GHz Snapdragon işlemci ve Android 2.1 Eclair ile geliyordu. Dünyanın geri kalanı için birinci 4G’li telefon ise muhtemelen HTC Max 4G idi. Bu telefon, Kasım 2008’de Rusya’ya özel olarak piyasaya sürülmüştü.

Uygulama Mağazası Sunan Birinci Telefon

2007’de çıkan birinci iPhone, üçüncü parti uygulamaları desteklemiyordu. Apple App Store ise, ikinci kuşak iPhone olan iPhone 3G ile birlikte geldi. Böylelikle üçüncü parti uygulamalara sahip birinci uygulama mağazasını sunan telefon olarak da tarihe geçti.

Parmak İzi Sensörlü Birinci Telefon

Telefonlardaki parmak izi sensörleri, Apple’ın 2013’te tanıttığı iPhone 5S’e eklediği Touch ID ile yaygınlaşmaya başladı. Ancak bu özelliğin ehemmiyet kazanacağını dört sene öncesinden bilen bir telefon var: Pantech GI100, 2004’te bir parmak izi sensörüyle gelmişti.

Bununla birlikte Apple’ın iPhone 5S‘te birinci sefer kapasitif parmak taramayı kullandığını da söyleyelim. Evvelki telefonlar, optik taramayla (yani parmağın fotoğrafını çekerek) çalışıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu