Mobil

Apple paylaştı: İşte muhtemelen bilmediğiniz 10 yararlı iPhone ipucu

Apple aygıtlarıyla ilgili bilgilendirici görüntülerin paylaşıldığı Apple Support YouTube kanalının son içeriği, “10 yararlı iPhone ipucu” görüntüsü oldu. Cupertinolu teknoloji devi, bu görüntüde iPhone’ların az bilinen 10 kullanım ipucuna yer verdi.

İşlerinizi kolaylaştıracak 10 iPhone kulanım ipucu

1. Hesap makinesinden sayı silme

Hesap makinesinde rastgele bir sayısı silmek için parmağınızı ekranın üst kısmından sağa yahut sola kaydırabilirsiniz.

2. İleti sabitleme

Arkadaşlarınızın iMessage uygulamasından gönderdiği iletiye basılı tutup iğnele seçeneğine dokunursanız ilgili iletisi sabitleyebilirsiniz.

3. Widget’ları klasörleme

Ana ekran widgetlarını bir ortada tutmak için boş bir alana dokunup basılı tutun ve akabinde rastgele bir widget’ı tıpkı boyuttaki öbür bir widget’ın üzerine sürükleyin.

4. Birden fazla fotoğrafı tek seferde seçme

Rastgele bir uygulamadan öbür bir uygulamaya birden fazla fotoğraf aktarmak istediğinizde, fotoğrafa 3 saniye basılı tutup ve titreşimi algıladığınızda parmağınızı ekranın öteki bir kısmına sürükleyerek, diğer bir parmağınızla da başka fotoğrafları seçebilirsiniz. Fotoğrafların seçili olduğu parmağınızı uygulamalar ortasında kaydırarak da bunları öteki bir uygulamaya taşıyabilir yahut iPhone’un fotoğraflar uygulamasına ekleyebilirsiniz.

5. Klavye kısayolları tanımlama

Sözük ya da kelam öbeği kısayolları oluşturmak için Ayarlar > Genel > Klavye > Metin Değişimi adımlarını izleyip ekranın sağ üst köşesindeki + butonuna basarak kıyasollar ekleyebilirsiniz. Örneğin söz alanına “hgdh” kestirmesiyle “DH’ye hoşgeldin!” tabirini eşleştirmeniz durumunda, klavyede her “hgdh” yazışınızda üst barda teklif olarak “DH’ye hoşgeldin!” ibaresini göreceksiniz.

6. Kilit ekranını kaydırarak kamerayı açma

iPhone’un kilidini açmadan kamera uygulamasına erişmek için kilit ekranında, ekranı sola kaydırabilirsiniz.

7. Notlar uygulamasında doküman tarama

Rastgele bir belgeyi tarayıp notlar uygulamasına eklemek için bir nottaki kamera düğmesine dokunup evrakları tara özelliğini kullanabilirsiniz.

8. Fotoğraftaki yazıları kopyalayabilme

iOS 15’ten itibaren, kamera uygulamasına girip vizörü rastgele bir yazıya tutarak, sağ alt köşede beliren metni tara düğmesine basarak fotoğraftaki yazıları kopyalayabilirsiniz. Lakin bu özelliği kullanabilmek için evvel Ayarlar > Genel > Lisan ve Bölge adımlarını izleyip canlı metin özelliğini etkin hale getirmelisiniz.

9. Tek dokunuşla albümdeki birinci fotoğrafa atlayabilme

Fotoğraflar uygulamasında bir albümdeki birinci fotoğrafa atlamak için ekranın en üstüne dokunabilirsiniz.

10. Ekranı aşağı kaydırarak arama çubuğunu açma

Ana ekrandan arama ve Siri Tekliflerine süratli bir formda erişmek için parmağınızı ekranın ortasında aşağı kaydırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu