Bilim

Bilim İnsanları, Plüton’u Yine Gezegen Yapmak İçin Düğmeye Bastı

Plüton geçtiğimiz birkaç yıl kadar evvel Güneş Sistemimizde bir gezegen olarak yer alıyordu. Lakin neden sonra Milletlerarası Astronomi Birliği bir ortaya gelerek Plüton’u “cüce gezegen” olarak tanımlamış ve bildiğimiz gezegenler ortasından çıkartmıştı.

Yüzölçümü Rusya’dan küçük olan Plüton, Dünya’nın ekvatoral etrafının yüzde 18’ine eşit. Uzun yıllardır 9’uncu gezegen olarak bildiğimiz Plüton, 2006 yılında gezegen statüsünü kaybetmişti. Bunun sebebi ise, Plüton’un çok küçük olması ve şimdi Güneş’in etrafında 1 tam cins bile atamadığı bilinmesi.

Lakin kimi bilim insanlarının araştırmaları sonucu Icarus mecmuasında yayınlanan bir makalede, gezegen tarifinin yüzyıllar boyunca değiştiğini ve bunun sonucunda Plüton’un yine gezegen statüsüne yükseltilebileceği yazılırken, ortaya atılan bu bahis yine tartışmalara sebep olacak üzere. Hatta gezegen fizikçisi olan baş çalışma müellifi Philip Metzger, “Güneş Sistemimizde muhtemelen 150’den fazla gezegen yer alıyor,” derken, bunların boyutlarının da Plüton’a yakın olduğu söyleniyor.

Pekala, sizce Plüton yine gezegen olmalı mı, yoksa “cüce gezegen” olarak mı kalmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu