BilimTeknoloji

Müzik NFT satışı yasal mı? İşte karşılığı

 

Geçtiğimiz günlerde Nike markasının müsaadesiz NFT satışı yaptığı gerekçesiyle bir firmaya dava açmasının akabinde telif hakkı gündeme gelmişti. Pekala müzik kesiminde durum nasıl? Karşılığı gecikmedi.

Müzik NFT satışı yasak mı?

Spotify, Apple Music üzere telif hakları için devasa ölçüler ödeyen platformlar dahi sanatkarları yahut temsilci tertipleri mutlu edemiyorken işin içine NFT konseptinin girmesi işleri daha da karıştırdı. 

Düzmece Nike NFT’lerine dikkat

1 gün evvel eklendi

Geçtiğimiz haftalarda müzik kesimlerine ilişkin kıymetli anları NFT olarak satmaya başlayan HitPiece platformu pek çok sanatkarın toplumsal medyada reaksiyonları üzerine kısa mühlet sonra kapandı. Platform rastgele bir müzik kullanmadığını belirtse de sanatçı ve yapıtlara ilişkin görsellerin müsaadesiz kullanıldığı tabir ediliyor. Ayrıyeten satılan her NFT için sanatkarlara ödeme yapılacağı belirtilmesine karşın yeniden rastgele bir teşebbüste bulunulmamış. 

HitPiece ne var ki yalnızca kapanmakla bu sorundan kurtulamadı. ABD Müzik Sanayisi Birliği bir bildirim göndererek satılan NFT’lerin listesini ve ne kadar gelir elde edildiğini sordu. Yani müsaadesiz yararın da peşine düşmüş oldu. 

Birlik bu platformun müzik tutkunlarını dolandırmak için yapılmış bir oyun olduğunu ve katiyen haddinin bildirilmesi gerektiğini söz ediyor. Platform söz oyunlarıyla müsaadesiz kullanımı örterek tüketicileri kandırmış. Bu bakımdan bir daha benzeri bir hareketi hiç kimsenin tekrarlamaması amaçlanıyor. 
 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Müzik odaklı NFT satışına büyük darbe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu