Oyun

Atari 100’den fazla PC ve konsol klasiğinin haklarını satın aldı: Pekala, bunlarla ne yapacak?

Atari insanların 1985’teki üzere oyun oynamasını istiyor, lakin farklı olarak daha uygun bir teknolojiyle… Buradan hareketle ünlü oyun devi Atari, Accolade, Micropose ve Infogrames’ten 1980’ler ve 1990’larda piyasaya sürülen 100’den fazla PC ve konsol oyununu satın aldığını duyurdu. Şirket ayrıyeten Accolade’ın ticari markasını da kasasına ekledi.

Atari’nin yeni sahip olduğu oyunlar ortasında Demolition Racer serisi, Bubsy ve Hardball yer alıyor. Atari CEO’su Wade Rosen yaptığı açıklamada, “Bu oyunların birçoğu Atari tarihinin değerli bir modülüdür ve hayranları bu oyunların birçoğunun fizikî ve dijital formatlarda yine piyasaya sürülmesini ve hatta çağdaş konsollara taşınmasını dört gözle bekliyorlar” dedi.

Bu açıklamadan, satın alınan oyunların yeni teknoloji ile yenilenerek tekrar karşımıza çıkacağını anlayabiliyoruz. Ancak hangi oyunların öncelikli olacağı üzere ayrıntılar şimdi aşikâr değil.

Atari, insanların önemsediği IP’lere yaptığı yatırımlarla oyuna geri dönüş için değerli bir gayret sarf ediyor. Daha geçen ay Atari, Nightdive Studios ve ortalarında Berzerk ve Frenzy‘nin de bulunduğu 12 Stern Electronics Arcade Classics‘in IP’leri için mutabakatlar yaptı. Nightdive Studios’un satın alınması yalnızca sağladığı oyunlar açısından değil, teknolojisi açısından da dikkate kıymet. Nightdive, retro oyunları çağdaş sistemler için tekrar düzenlerken tıpkı vakitte kalitelerini artırma konusunda uzmanlaşmış bir stüdyo ve bu tam da Atari’nin yapmayı amaçladığı şey.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu