Sosyal Medya

Apple’ın tartışmalı saklılık siyaseti Facebook’u harekete geçirdi

iPhone ve iPad sahiplerinin, üçüncü taraf uygulamalar tarafından takip edilmeyi isteyip istemediklerini belirleyebilecekleri Uygulama İzleme Şeffaflığı, Facebook gelirlerini olumsuz etkilemişti. Apple’ın geçen sene hayata geçirdiği bu özelliğe en çok karşı çıkan şirketlerden biri de Meta (eskiden Facebook) olmuştu.

Takip müsaadesi kapatılan bir uygulama, kullanıcının çevrim içi ortamdaki hareketlerini izleyemiyor. Bu da şahsileştirilmiş reklam gösterilmesini engelliyor. Araştırmalara nazaran gelirlerinin kıymetli kısmını taşınabilir reklamlardan kazanan Facebook, Snapchat, YouTube ve Twitter bu siyaset nedeniyle toplam 9,85 milyar dolar ziyan etmişti.

Facebook, reklam altyapısını yine inşa ediyor

Facebook’un sahibi Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin 2021’in dördüncü çeyreğine ilişkin mali durum raporunda, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı siyasetine değindi. Değişiklikler nedeniyle kullanıcılara şahsileştirilmiş reklam sunmakta güçlü çektiklerini belirten Zuckerberg, reklam altyapısını tekrar inşa edeceklerini söyledi.

iOS ve iPadOS’ta takip müsaadesi iptal edilen bir uygulama, her aygıta özel olan IDFA (Apple Reklam Verme Kimliği) tanımlayıcısına erişemiyor. Geliştiricinin kullanıcıyı çevrim içi ortamda izleyip reklam datalarını özelleştirmek için IDFA’yı kullanması mecburî. Fakat takip müsaadesi kapatıldıktan sonra bu tanımlayıcıya erişemiyor ve şahsileştirilmiş reklam sunulamıyor.

Apple’ın bu değişiklikleri ile Avrupa’daki yeni düzenlemeler nedeniyle, şahsileştirilmiş reklam göstermelerini sağlayacak bilgilerde azalma eğilimi olduğunu kaydeden Mark Zuckerberg, “büyümeye ve yüksek kaliteli şahsileştirilmiş reklamlar sunmaya devam etmek için reklam altyapımızı yine kuruyoruz” dedi.

Facebook, 18 yıllık tarihinde birinci kere kan kaybetti

2021’in dördüncü çeyreğinde Meta, büyük çoğunluğu Instagram, Facebook üzere uygulamalarında gösterilen reklamlardan elde edilen 33 milyar dolar gelir bildirdi. 2021’deki toplam geliri ise 2020’ye kıyasla yüzde 37 artarak 117 milyar dolara ulaştı.

Öte yandan Facebook, tarihinde birinci kere günlük kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Toplumsal medya platformunun 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,930 milyar olan günlük kullanıcısı dördüncü çeyrekte 1 milyon gerileyerek 1,929 milyara düştü. Facebook’un aylık kullanıcı sayısı ise dördüncü çeyrekte 2 milyon artışla 2,912 milyara yükseldi.

Pekala ya sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu