Mobil

Apple’dan geri adım: Güney Kore’de üçüncü taraf ödemelere müsaade verecek

Üçüncü taraf ödeme hizmetleri konusunda kendi uygulama mağazasını zarurî kılan ve Epic Games ve Google üzere şirketler ile problemler yaşayan Apple, yeni Güney Kore yasası ile birlikte kararından geri adım attı.

Büyük şirketler yasaya uymak zorunda kalacak

Geçtiğimiz yıl Güney Kore, Google ve Apple üzere büyük uygulama mağazalarının üçüncü taraf ödeme tekniklerine müsaade vermesini gerektiren “Google tersi yasa” olarak isimlendirilen yeni bir yasa çıkardı. Kendi uygulama mağazasını zarurî kılan teknoloji devleri için büyük bir darbe yaratacak yeni yasa, tesirini yavaş yavaş göstermeye başladı.

Yeni yasa ile birlikte Google, Apple üzere şirketler, üçüncü taraf ödeme hizmetlerini reddetmeleri yahut geliştiricileri sadece ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamaları durumunda para cezasıyla karşılacak. Apple’ın mağaza değişikliklerinin ne vakit yürürlüğe gireceği ve hizmet fiyatlarında ne kadar kurul alacağı şimdi bilinmiyor olsa da, şirket alınacak komitenin yüzde 30’dan az olacağını söylüyor.

Apple’a kıyasla alınacak kurul oranını açıklayan Google, e-kitap ve müzik uygulamaları geliştiricilerinden yüzde 10 yerine yüzde 6, öteki içerik geliştiricilerinden yüzde 15 yerine yüzde 11, büyük geliştiricilerden ise yüzde 30 yerine yüzde 26 oranına komite alacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu