Mobil

Apple’da değerli kayıp: İşlemci tasarım mühendisini Microsoft’a kaptırdı

Microsoft, Apple’ın tecrübeli yarı iletken dizayncısı Mike Filippo‘yu bünyesine kattı. Yazılım devi kendi sunucu işlemcilerini geliştirme çalışmalarına sürat kazandırıyor. Mike Filippo, Rani Borkar idaresindeki Azure takımına dahil olarak data merkezi uygulamaları için işlemci tasarlayacak. Microsoft şu anda Azure sunucularında Intel ve AMD‘nin işlemcilerini kullanıyor.

Hususla ilgili yorum yapan bir Microsoft sözcüsü Filippo’nun şirkete katıldığını doğruladı, fakat mühendisin transferine ait şimdi resmi bir açıklama yapılmadı. Filippo, 2019’dan beri Apple’da çalışıyordu. Daha öncesinde ise AMD (8 yıl), Intel (5 yıl) ve ARM (10 yıl) üzere kıymetli teknoloji şirketlerinde vazife yaptı.

Jeff Wilcox da ayrılmıştı

Tecrübeli mühendis ARM işlemcili akıllı telefonlarda kullanılan temel teknolojilerin birçoğuna imza attı. Kendisi Cortex-A76, Cortex-A72 ve Cortex-A57 mimarilerinin dizaynından sorumluydu. Yani neredeyse tüm Apple aygıtlarda kullanılan ARM tabanlı işlemcilerin dizaynına belirleyici bir katkı sağladı.

Apple’ın işlemci ünitesinde yaprak dökümü sürüyor. Apple Silicon işlemcilerin geliştirilmesinde kıymetli bir rol oynayan Jeff Wilcox kısa bir müddet evvel Cupertinolu şirketten ayrılarak Intel’e geçmişti. Wilcox, işlemci devinde Tasarım Mühendisliği Kümesi CTO’su olarak misyon yapacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu