Mobil

Apple ve Samsung rekabetinde kazanan muhakkak oldu!

Her çeyreğin sonunda halka açık şirketler, gelir ve masraf raporlarını yayınlar. Yayınlanan bu raporlar aslında şirketin yatırımcılarına hitap etse de biz teknoloji insanları, bu raporlardan büyük manalar çıkarabiliyoruz. Yayınlanan yeni rapor ile Apple ve Samsung ortasındaki rekabetin 2021’deki kazananı belirli oldu.

İki şirket de 2021’in dördüncü çeyreğine ilişkin çıkar raporlara açıkladı ve satılan aygıt sayısına nazaran bir kazanan gösterebiliriz.

Apple, üst segmentte Samsung’a bir çelme daha taktı

Bu iki dev üreticiyi kıyaslamadan evvel değerli bir noktaya dikkat çekmeliyiz. Apple, yılda bir premium aygıt piyasaya sürüyor ve iki yılda bir gelen iPhone SE dışında uygun fiyatlı telefon üretmiyor. Fakat Samsung, yıl boyunca herkese hitap edecek akıllı telefonlar tanıtıyor. Bu yüzden iki şirketin yalnızca üst segment akıllı telefonlarla rekabet ettiğini söylemeliyiz.


Samsung ve Apple

2021 yılında, 2020’ye nazaran yüzde 3.2 daha az iPhone satılmış olsa da Apple son sayılara nazaran üst seviye telefon pazarında başı çekiyor. Apple şu anda premium segmentteki pazarın yüzde 79’unu oluşturmakta. Zati şirketin 2021’in dördüncü çeyreğinde tüm vakitlerin gelir rekorunu kırması da buna dayanıyor. 2020 yılında Samsung, premium segmentin yüzde 29’una sahip olsa da 2021’de bu oran yüzde 21’e düşmüş oldu.

Bu düşüşün arkasındaki nedenin 5G olduğuna inanılıyor. Apple artık 5G teknolojisini bir standart haline getirdi. Hatta Mart ayında tanıtılması beklenen olan iPhone SE 3’te de 5G dayanağının olacağı söyleniyor. Markanın 5G’ye olan kararlılığı, iPhone’u uzun ömürlü hale getiren bir öteki özelliği haline gelmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu