BilimTeknoloji

Ankara artık Metaverse dünyasında

Farklı evrenlerini bir ortaya getirerek insanlara sanal ortamda çok geniş alanlar sunmayı hedefleyen Metaverse kavramı bugün hiç olmadığı kadar öne çıkmış durumda. Bilhassa blok zinciri tabanlı oyunlarda Metaverse çalışmaları ağır bir halde devam ederken Facebook üzere pek çok firma insanları sanal dünyada bir ortaya getirmek için çalışıyor. 

Metaverse dünyasında Ankara

Ready Player One sineması ile özdeşleştirilen Metaverse konusunda çalışma yapan teşebbüslerden birisi Open Ar Cloud. Varlıklı gerçeklik konusunda açık kaynak ve herkesin ulaşabileceği teknolojiler geliştiren teşebbüs bir müddettir kentleri Metaverse dünyasına aktarma projesini yürütüyordu. 

Taşınabilir aygıtlar ile gerçek kentin ötesine geçerek farklı sanal tecrübeler yaşayabileceğiniz proje bugüne kadar Los Angeles, Bari ve Helsinki kentlerini test gayeli sanal ortama taşımıştı. Artık başşehir Ankara da Metaverse dünyasına dahil oldu. 

Sanal ortamda Ankara’nın ikonik yapılarının daha farklı cümbüşlerle süslendiği proje kapsamında pek çok ilgi alımlı ve farklı aktiflik yakın devirde Ankaralıların beğenisine sunulacak. Farklı Metaverse projelerinde de bilhassa İstanbul’un sanal yerlerinin kapış kapış gittiği biliniyor. 

[https://twitter.com/mansuryavas06/status/1478773285680672768]  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu