Mobil

Android 12, 2G kontaklarını sonlandırıyor

Google yeni işletim sistemi ile 2G ağ ilişkilerinin fişini çekti. Android 12 bünyesine bir sonlandırma anahtarı ekleyen Google, 2G ağ irtibatlarını büsbütün kapatmaya imkan sağlıyor.

2G ağ temaslar neden kapatılıyor?

2020 yılından bu yana 2G ağ irtibatlarının büsbütün kapatılmasını dileyen Electronic Frontier Foundation, Android 12 işletim sisteminde bulunan özellik nedeniyle Google’ı övüyor. Google ve EFF’in 2G temaslarından neden rahatsız oldukları ise insanların merak konusu oluyor.

Hayli eski bir temas seçeneği olan 2G kontaklar artık çeşitli problemlere yol açıyor. Açıklamalara nazaran zımnilik sıkıntıları oluşturan 2G temaslar inançlı görülmüyor. ABD’de 3G ağlar bile yavaş yavaş tarihe karışırken, 2G irtibatların hala var olması güvenlik tehditi oluşturuyor.

EFF 2G ile ilgili meseleleri şu formda açıklıyor:

“2G ile ilgili iki ana sorun var. Birinci olarak, kule ile aygıt ortasında saldırgan tarafından aramaları yahut metin iletilerini kesmek için gerçek vakitli olarak kırılabilen zayıf şifreleme kullanır… 2G ile ilgili ikinci sorun, kulenin telefona kimlik doğrulamasının yapılmamasıdır. Bu da herkesin meselesiz bir formda gerçek bir 2G kulesinin kimliğine bürünebileceği ve 2G protokolünü kullanan bir telefonun asla daha akıllı olmayacağı manasına gelir.”

Yani Google ve EFF, 2G ağ irtibatlarının inançlı olmadığını ve saklılık sıkıntıları oluşturduğunu açıklıyor. Android 12 ise bir sonlandırma anahtarı ile 2G ağ irtibatlarını büsbütün kapatmanıza imkan sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu