Mobil

Apple: Geliştiriciler, App Store’da 260 milyar dolardan fazla kazandı

Apple, 2008 yılında piyasaya sürdüğü uygulama mağazası olan App Store hakkında birtakım bilgiler paylaştı. Şirket, uygulama mağazasının lansmanından bu yana geliştiricilerin 260 milyar dolardan fazla kazandıklarını söyledi.

Son üç yıl içinde gelirde yüksek artış var

Apple bir müddettir yılın birinci ayının birinci günlerinde App Store’a dair birtakım sayıları paylaşıyor. Daima gelişen uygulama ekosisteminde geliştiricilerin kazandığı toplam karlara ışık tutan şirket, 2020 yılının birinci günlerinde geliştiricilerin uygulama mağazasından 155 milyar dolar kazandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl Ocak’ta paylaşılan yarar ise 200 milyar dolardı.

Teknoloji devinin paylaştığı datalara bakıldığında 2019’dan 2020 yılına kadar 45 milyar dolar artış yaşanırken bu durum geçtiğimiz bir yıllık mühlet içerisinde 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şimdiye kadar geliştiricilerin kazandığı toplam 260 milyar doların yarısından fazlası sırf son üç yıl içinde sağlandı.

Apple, App Store aracılığıyla uygulama geliştiricilere para kazandırmasının haricinde kendi pahasında de artış sağlıyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde 3 trilyon dolar üzere yüksek bir piyasa kıymetine ulaşmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu