Bilim

NASA’dan tarihi ISS vazifesi: Uzay turizminin kapıları aralanıyor

Uzay turizmine yavaşça adım attığımız bu yeni çağda, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansı, Ekim ayından bu yana düzenlediği iki vazifede, Memleketler arası Uzay İstasyonuna dört amatör astronot gönderdi. NASA da SpaceX donanımı kullanan özel uzay uçuşu şirketi Axiom tarafından Şubat 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan bu tıptaki birinci uçuşuna hazırlanıyor.

Axiom’un gelecek yılın başlarındaki birinci misyonu, üç sivili ve eski bir astronotu yaklaşık bir hafta sürecek bir konaklama için uzay istasyonuna götürecek. Bir yatırımcı, teşebbüsçü ve emekli savaş pilotundan oluşan kümenin üyelerinin, hayatlarının seyahati için Axiom, SpaceX ve NASA ortasında paylaşılacağı düşünülen göz sulandıran 55 milyon doları ödediği söyleniyor. Ayrıyeten, istasyonda geçirdikleri mühlet boyunca kendi araştırmaları ve çeşitli hayırsever projeler üzerinde çalışabilecekler.

Alçak Dünya yörüngesi ticarileşiyor

NASA, ABD şirketi Axiom Space tarafından yürütülen Memleketler arası Uzay İstasyonuna yapılacak büsbütün özel bir vazifesi onayladı. Ajans yaptığı açıklamada, “NASA ve memleketler arası ortakları, Çok Taraflı Mürettebat Operasyon Paneli aracılığıyla Milletlerarası Uzay İstasyonuna yapılacak birinci özel astronot misyonu için Axiom Mission 1 grubunu onayladı” dedi ve takımın tıbbi değerlendirmelerden temizlendiğini doğruladı.

Axiom Mission 1 olarak isimlendirilen vazife, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gönderilen dört yolcuyu üstlenecek. Bunlar ortasında, üç Uzay Mekiği misyonunda uçan ve daha evvel bir vazife için ISS’de kalmış, profesyonel olarak eğitilmiş eski NASA astronotu Michael López-Alegría da yer alıyor.

Ayrıyeten Lopez, mesleği boyunca (NASA aracılığıyla) gerçekleştirdiği 10 uzay yürüyüşünde toplam 67 saat harcayarak, bir Amerikalı tarafından uzay yürüyüşlerinde harcanan en yüksek saat sayısı rekorunu elinde tutuyor. Buna ek olarak, takımda sırasıyla ABD, Kanada ve İsrail’den Larry Connor, Mark Pathy ve Eytan Stibbe de yer alıyor.

Axion Mission 1, 28 Şubat 2022’de uzay istasyonunda sekiz gün kalacak halde fırlatılacak. Axiom Space’e nazaran, mürettebat seyahatleri sırasında araştırma yapacak. Şirket web sitesinde hususla ilgili yapılan açıklamada şunlar söyleniyor:

Ax-1 mürettebatı, hastanelerden teknoloji şirketlerine kadar büyük kuruluşlar ismine mikro yerçekimi için geliştirilen yenilikçi araştırmalar yürüten ISS’de sekiz günlük misyon bir misyon yürütecekler. Kapsamlı deneyler dizisinden elde edilen kritik bulgular, Dünya’ya ve insanlığa geri dönecek.

Axiom Space, sadece Memleketler arası Uzay İstasyonuna ticari uçuşlar sağlamayı değil, tıpkı vakitte nihayetinde kendi özel uzay istasyonuna sahip olmayı ve işletmeyi amaçlayan özel bir uzay şirkettir. Ancak bu sefer yapılacak, gidiş ve dönüş dahil toplamda 10 gün sürecek bu seyahatin maliyetinin 55 milyon dolar olduğu söyleniyor.

ISS, son birkaç ayda, kısmen uzayda çekilmiş bir sinema üzerinde çalışan bir Rus sinema takımı, bir aktris ve üç Japon uzay turistinin yakın vakitte yaptığı seyahat de dahil olmak üzere çeşitli özel misyonların yeri oldu. Yani artık uzaya çıkmak için Jeff Bezos‘un Blue Origin’ini yahut ISS’de oradan oraya uçmak için Axiom Space’i tercih edebilirsiniz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu