Bilim

70 Milyon Yıllık Fosilleşmiş Yumurtadan Çıkan Dinozor Embriyosu Şaşırttı!

Çin’deki bir müzenin deposunda on yılı aşkın müddettir bekleyen fosilleşmiş bir yumurtanın içinde, inanılmaz derecede az, tam eklemli bir dinozor embriyosu bulundu. 66 ila 72 milyon yaşında olduğu düşünülen doğmamış örnek, dinozorlar ve çağdaş kuşlar ortasında inanılmaz bir temas olduğunu gösteriyor.

Oviraptorosaurlar olarak bilinen bir küme tüylü, dişsiz theropod’a ilişkin olan yumurtadan çıkmamış varlığın yaklaşık 27 santimetre uzunluğunda olduğu varsayım ediliyor ve günümüz kuş embriyolarına mahsus bir duruş sergileyen bir dinozor embriyosunun birinci keşfini işaret ediyor. Çağdaş kuşlar, kuluçkadan çıkmadan kısa bir mühlet evvel, gövdeyi kıvırma ve başını kanatların altına indirmeyi içeren bir dizi harekete girerler, fakat bu davranışın evrimsel kökenleri şimdiye kadar bilinmiyordu.

Araştırma muharrirleri, iScience mecmuasında bildirdikleri keşiflerinde, Baby Yingliang takma ismi ile anılan örneğin “başı bedenin ventralinde, ayakları her iki tarafta ve yumurtanın küt kutbu boyunca kıvrılmış olarak bulunduğunu” açıkladılar. Bu türlü bir duruşun “daha evvel kuş olmayan bir dinozorda bulunmadığını, fakat geç evre çağdaş bir kuş embriyosunu andırdığını” söylüyorlar.

Kıvrılmanın, kuşların yumurtadan çıkma sürecinde hayati bir rol oynadığı düşünülüyor ve bu konumu benimsemeyenlerin yumurtadan çıkış sırasında hayatta kalma olasılıkları çok daha düşük. Bebek Yingliang’ın tıpkı pozisyonu almış üzere görünmesi, bu olayın birinci olarak çağdaş kuşların antik theropod ataları ortasında evrimleşmiş olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmanın muharriri Profesör Steve Brusatte, bu etkileyici keşif hakkında yaptığı açıklamada, “Bu küçük doğum öncesi dinozor, tıpkı yumurtasında kıvrılmış bir yavru kuşa benziyor, bu da günümüz kuşlarına has birçok özelliğin birinci olarak dinozor atalarında evrimleştiğinin daha fazla ispatı oluyor” dedi.

Yingliang Stone Tabiat Tarihi Müzesi’nde bulunan Baby Yingliang, şimdiye kadar bulunan en eksiksiz dinozor embriyoları ortasında yer alıyor ve ender bir biçimde araştırmacıların bozulmamış bir bebek theropodunu incelemelerini sağlıyor. Lakin araştırma muharrirleri, tipinin tek örneği olduğu için gözlemlerinden dinozor embriyolarının tabiatı hakkında kesin bir sonuç çıkarılamayacağını ve rastgele bir hipotezin doğrulanması için bunun üzere daha fazla fosilin incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeniden de “bu yeni istisnai fosil embriyosunun, çoklukla eşsiz bir biçimde kuşlara mahsus kabul edilen birtakım erken gelişimsel davranışların (kıvrılma) theropod soyunda daha derin köklere sahip olabileceğini ima ettiği” sonucuna varıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu