Bilim

2017’de çekilen kara delik fotoğrafı yapay zeka ile birleşti, ortaya bu büyüleyici imaj çıktı

Araştırmacılar, 2017 yılında çekilen bir kara delik fotoğrafının daha evvel yayınlanan manzarasını düzgünleştirmek için makine tahsilini kullanmayı başardılar. Sonuç, Dünya’dan 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin portresini, merkezini çevreleyen daha ince bir ışık ve husus halkasını gösteriyor.

Orijinal imajlar 2017 yılında, Event Horizon Teleskobu tarafından çekildi. Birinci imaj, “bulanık bir çörek” üzere görünüyordu, fakat araştırmacılar daha yanlışsız bir imgeyi tekrar oluşturmak için PRIMO ismi verilen yeni bir usul kullandılar.

PRIMO, 30 binden fazla kara deliğin oluşturulan simülasyonları üzerinde eğitim alarak “seyrek kapsama alanı varlığında bile yüksek doğruluklu imajları kurtarmayı öğrenen, yeni bir kelamlık öğrenme tabanlı algoritma“. Öteki bir deyişle, 2017’de yakalanan ham datalardan daha düzgün görünen ve daha hakikat bir çekim üretmek için kainatın fizikî kanunları – ve bilhassa kara delikler – hakkında bildiklerimize dayanan makine tahsili bilgilerini kullanıyor.

Araştırmacılar yeni manzaranın Albert Einstein’ın öngörüleriyle tutarlı olduğunu söylüyorlar ve bu alandaki gelişmeler ile 20 yıl içinde, imaj bugün ortaya çıkan imgeden daha farklı olabileceğini, daha da düzgün olabileceğini belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu