Mobil

Xiaomi’den kullanıcıları kızdıracak sensör kararı!

Xiaomi kullanıcıları, uzun bir müddettir akıllı telefonlarındaki sensörlerin düzgün çalışmadığıyla ilgili şikayetlerini lisana getiriyor. Şirket de geçtiğimiz yıl bu sorunu çözebilmek için öteki bir üretici ile anlaştığını söylemişti. Lakin Note 11 ailesinde de tıpkı sorunun yaşandığı söyleniyor. İşte detaylar…

Xiaomi kullanıcıları, yazılımsal sensörden şikayetçi!

Xiaomi’nin Poco ve Note serileri başta olmak üzere, pek çok aygıtın kullanıcısı misal problemleri lisana getiriyor. Örneğin aygıtın ekranı, konuşma esnasında birden açılarak yüzü algılayıp aramayı sessize alıyor yahut kapatabiliyor. Ya da tam tersine, çağrıyı sonlandırmak istediğiniz de ekran açılmayabiliyor.


Xiaomi telefonlarında yakınlık sensör testi

Şirket, bu sorunun farkında olduğunu daha evvelki açıklamalarında lisana getirmişti. Hatta Elliptic Labs yerine Minghao Sensing ile muahede sağlanması bekleniyordu. Bu sayede gelecek modellerde bu sorunun çözüleceğini öngörülüyordu. Lakin geçtiğimiz günlerde tanıtılan Redmi Note 11 ailesini satın alan kullanıcılar, sorunun motamot devam ettiğini söylüyor.

Şirketin Redmi Note 11 serisi akıllı telefonları için, evvelki aygıtlarında olduğu üzere tekrar Norveçli Elliptic Labs firmasından yakınlık sensörlerini temin ettiği argüman ediliyor. Mevzuyu araştıran uzmanlar da yakınlık sensörlerindeki arızaların nedeni olarak bu sensörleri suçladı.

Xiaomi’nin bunu yapmasının sebebinin, hem maliyetleri düşürmek hem de üretim kıtlığının ve yoğunluğunun içerisinde programa uygun ilerlemek olduğu iddia ediliyor. Hasebiyle halihazırda satın alan tüketiciler, Elliptic Labs’in yapay zeka sanal yakınlık sensörünün misyonlarını gerçek bir halde yerine getirmesini umabilirler.

Aslında yakınlık algılama sensörü, günümüzde tüm akıllı telefonlarda kullanılan temel donanımlardan birisidir. Bilhassa ekranın otomatik olarak kapatılması, pil ömrünün korunmasına yardımcı oluyor. Ama Elliptic Labs’in AI Sanal Yakınlık Sensörü, özel bir donanım sensörüne gereksinim duymadan bu süreci yapabildiğini ve aygıtlardaki donanım sensörü yerine yazılım sensörünü kullanmanın maliyetleri büyük ölçüde düşürdüğünü söylüyor.

Şirketin AI Sanal Yakınlık Sensörü, kullanıcılar bir telefon görüşmesi sırasında aygıtı kulaklarına tuttukları sırada akıllı telefonun ekranını kapatıp ve dokunmatik fonksiyonunu devre dışı bırakıyor. Bu da donanımsal bir yakınlığı algılama sensörü olmadığı için şayet düzgün çalışmazsa, bir kullanıcının kulağı yahut yanağının arama sırasında kazara telefonu kapatmak yahut numaraları çevirmek üzere istenmeyen aksiyonları tetiklemesine sebep olabiliyor.

Elliptic Labs tarafından hususla alakalı yapılan açıklamaysa şu biçimde:

Xiaomi, 2016’dan beri Elliptic Labs’ın teknolojisini kullanıyor ve güveniyor. Xiaomi, bu yıla yapay zeka tabanlı sanal yakınlık sensörümüzü dört akıllı telefon modelinde (Redmi Note 11, Note 11S, Note 11 Pro ve Note 11 Pro 5G) tanıtarak başladı.

Donanım sensörlerini Elliptic Labs’in AI Virtual Smart Sensor Platform™ yazılımıyla değiştirmek, devam eden tedarik zinciri risklerini ortadan kaldırırken maliyet açısından optimize edilmiş inovasyon, insan ve etraf dostu tahliller sağlar. Bu, Elliptic Labs’i Xiaomi üzere global akıllı telefon üreticileri için ülkü bir ortak haline getiriyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu