Mobil

WhatsApp’tan, dolandırıcıların hesabınızı çalmasını zorlaştıracak özellikler

WhatsApp, bir dizi yeni güvenlik özelliğini kullanıcılarına sunmaya başlıyor. Bu özellikler, hesabınızı tehlikeye atabilecek SIM hırsızlığı ve öbür toplumsal mühendislik taarruzlarına karşı kullanıcıları korumak için önemli adımlar atıldığının delili.

Çok yakında WhatsApp’ı yeni bir aygıta bir indirdiğinizde ve hesabınızı bu telefona taşımak istediğinizde, onay vermek için eski aygıtınızı kullanmanız istenebilecek. Bir WhatsApp sözcüsü, Account Protect ismini verdikleri bu özelliğin sadece kuşkulu bir kayıt teşebbüsü tespit edilirse aktifleşeceğini söylüyor. Şayet eski aygıtınıza erişiminiz yoksa, şirketin size ikinci “bir seferlik şifre” göndermesini isteyebileceksiniz.

Yakın vakitte aygıt değiştirmeye niyetiniz yoksa bile, yeni özellikler sayesinde WhatsApp hesabınız daha inançlı olacak. Şirket, hesabınızı makûs gayeli yazılımlara karşı müdafaaya yardımcı olacaklarını ve WhatsApp’ınızın güvenliği ihlal edildiğinde sizi daha güzel koruyacaklarını söylüyor.

Ayrıca WhatsApp, kullanıcıların birisiyle olan temaslarının şifreli olduğunu doğrulamasını da kolaylaştırıyor. Şu anda, biriyle kontağınızı doğrulamak, bir kişinin bilgi sayfasının altındaki Şifreleme sekmesine dokunarak bulabileceğiniz bir QR kodunu taramayı yahut 60 basamaklı bir sayıyı karşılaştırmayı içeriyor. Yakında, sekmeye dokunduğunuzda temasınızın inançlı olup olmadığı otomatik olarak doğrulanacak.

Yeni özellikler önümüzdeki aylarda tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulacak. Bu ortada, hesabınızın güvenliğini sağlamak için elinizden gelenin en düzgününü yapmak istiyorsanız, WhatsApp ana şirketi Meta, iki faktörlü kimlik doğrulamayı ve şifreli yedeklemeleri etkinleştirmenizi öneriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu